بیدارشهر

کوره پز خانه های سنتی عامل آلودگی هوای آران و بیدگل و کاشان

كتابخانه پس از زلزله

+ نوشته شده در  یکشنبه سی ام دی ۱۳۸۶ساعت 12:49  توسط اکبر ستاری  | 

زمستون و یخبندون

 

+ نوشته شده در  یکشنبه سی ام دی ۱۳۸۶ساعت 10:55  توسط اکبر ستاری  | 

گریه ی رئیس جمهور در ایام سوگواری محرم 86

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم دی ۱۳۸۶ساعت 11:22  توسط اکبر ستاری  | 

سخن بوش با ملت ايران!

محمدکاظم انبارلويي
 
بوش در نطق خود در کانون پژوهش‌هاى راهبردى در ابوظبى سخنانى را خطاب به ملت ايران گفته است که مى‌توان آن را نوعى شوخى با ملت ايران تلقى کرد.
بوش گفت: “ملت ايران اين حق را دارند که در حکومتى زيست کنند که نسبت به خواسته‌هاى آنها گوش شنوا داشته باشد”.
 ما بايد از خيرخواهى بوش نسبت به ملت ايران تشکر کنيم! اما زمان طرح اين جملات بايد درست در سال 56 و 57 باشد نه الان!
در آن سال‌ها ما زير چکمه مستشاران آمريکايى و زير يک استبداد خشن تحت حمايت کاخ سفيد هر روز شاهد به خون تپيدن مردم در سنگفرش خيابان‌ها بوديم، ملت ما در زندان‌هاى مخوف زير شکنجه کارشناسان امنيتى شاه و آمريکا بود. ملت با قيام قهرمانانه تحت قيادت اعجاب انگيز يک مرد از سلاله پيامبران نظام استبدادى وابسته به کاخ سفيد و حاکم نوکر آمريکا را به زير کشيد و يک نظام مردمسالار براساس آموزه‌هاى انبياى الهى و احکام قرآنى برپا کرد. آن روز شاه به‌عنوان حاکم مستبد وابسته به آمريکا فرياد ميليون‌ها ايرانى را در خيابان‌ها که خواهان استقلال و آزادى و جمهورى اسلامى بودند، نخواست بشنود.
 بنابراين آقاى بوش نبايد در يک کشورى که اميرنشين است و اصلا انتخابات و دموکراسى در آنجا معنا ندارد عليه ملتى سخن بگويد که مردمسالارى يکى از ارکان مشروعيت قانونى حکومت آن است.
نکته‌ بعدى که بوش از باب مزاح گفته اين است که؛
“روزى فرا مى‌رسد که ايرانيان از حکومتى برخوردار مى‌شوند که آزادى و عدالت را در آغوش خواهند گرفت و ايران به جامعه کشورهاى آزاد جهان خواهد پيوست.
بايد ديد مفهوم آزادى و عدالت از نگاه بوش چيست؟
اگر مفهوم آزادى و عدالت همان چيزى باشد که اکنون در فلسطين اشغالى وعراق و افغانستان به يمن حضور آمريکا در منطقه تحکيم يافته است، مى‌توان عدالت را ميليون‌ها تن بمبى تعريف کرد که به سر مردم اين سه کشور اشغال شده هر روز فرود مى‌آيد. آزادى را هم بايد رفتارى تعريف کرد که شکنجه‌گران آمريکايى و اسرائيلى در زندان‌هاى اين سه کشور و نيز زندان‌هاى مخفى در اروپا و آمريکا و بويژه گوانتانامو دارند.
 
اکنون در خليج فارس 78 ناو جنگى آمريکا حضور دارد. از شرق و غرب ايران در کشورهاى افغانستان و عراق ده‌ها نظامى آمريکايى منتظر صدور فرمان “پيش به سوى آزادى و عدالت” [بخوانيد جنگ، خونريزى و آدم کشي] از سوى کاخ سفيد هستند. بمب‌ها و موشک‌هاى پيشرفته و سربازان تعليم يافته منتظر يک اشاره بوش هستند تا با پشتيبانى يک زرادخانه هسته‌اى و شيميايي، ملت ايران را به جامعه کشورهاى آزاد)!( پيوند دهند و آزادى و عدالت آغشته به بمب‌هاى اورانيومى را به ارمغان بياورند!
.
دموکراسي، عدالت و آزادى را با بمب و موشک و نيز تهديد و خشونت و حتى پول، فريب و نيرنگ نمى‌توان به جايى صادر کرد.
اين سه مفهوم تعاريف علمى و کاربردى خاص خود را دارد و منشاء قدرت حقيقى ملت‌هاست.
اکنون نزديک به سه دهه قدرتى در ايران ظهور کرده است که معادلات قدرت در منطقه را به هم زده است و دسيسه‌ها و توطئه‌هاى کاخ سفيد براى سرنگونى حکومت در ايران را ناکام نهاده است. اين قدرت مستظهر به پشتيبانى ملت و متضمن آزادى و عدالت است و جالب اينجاست که کشورهاى به اصطلاح آزاد جهان بويژه آمريکا با آن سر بى‌مهرى و ناسازگارى دارد! اما جامعه جهانى بويژه کشورهاى عضو پيمان غير متعهدها و کشورهاى عضو سازمان کنفرانس اسلامى ملت و حکومت ما را به رسميت مى‌شناسند و چهار پنج قدرت زورگوى جهان را که به اسم جامعه جهانى مى‌خواهند استبداد جهانى را بر ايران حاکم کنند، منزوى کرده است. بوش ظاهرا اين حقيقت را هم حداقل در موضوع پرونده‌ هسته‌اى ايران تجربه کرده است. به هر حال کسانى که نطق بوش را تنظيم مى‌کنند بايد از کلماتى بهره گيرند که سخن رئيس جمهور آمريکا را به شوخى و جوک ميل نکند.
 
بخشی از یک مقاله
پنج شنبه ۲۷ دي ۱۳۸۶● شماره ۶۳۴۴ روزنامه رسالت
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم دی ۱۳۸۶ساعت 11:8  توسط اکبر ستاری  | 

هل من ناصر ینصرنی؟

               
               
               
               
               
               
               
               
 

آيا كسي هست مرا ياري نمايد؟

 
               
               
               
               
               
               
               
               
               
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم دی ۱۳۸۶ساعت 9:39  توسط اکبر ستاری  | 

سفر بوش ( یزید ) به ممالک اسلامی در آستانه ی ماه محرم

کویت

ابوظبی

بحرین

عربستان

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم دی ۱۳۸۶ساعت 11:9  توسط اکبر ستاری  | 

لایحه بودجه 87

 به بخش انتهایی نظر آقای احمد توکلی در مورد لایحه ی بودجه سال ۸۷ توجه فرمایید .

 –  باتوجه به موارد فوق مجلس چند راه بیشتر ندارد:

الف) رد کلیات. این کار برای طی مراحل قانونی تا اواخر بهمن طول می کشد و طبعا وقت کافی برای تنظیم مجدد برای دولت باقی نمی ماند و مجلس مجبور به تصویب بودجه چند دوازدهم می شود که از جهت سیاسی، اقتصادی و مدیریتی به‌هیچ ‌وجه به صلاح کشور نیست.

ب) حفظ رویکردهای مثبت لایحه پیشنهادی دولت و اصلاح مواردی که قانون یا مصالح رعایت نشده است. این کار به همکاری جدی و بیدریغ دولت نیاز دارد. تفاهمات قبلی با دولت که متأسفانه رعایت نشده اینجا به کار می آید.

ج) تصویب قانون بودجه سال 1386 با تغییر درصدی همه ارقام آن برای یک سال دیگر به‌عنوان قانون بودجه سال 1387.

بهترین راه از حیث مصالح سیاسی و اقتصادی کشور راه دوم است. به‌نظر نویسنده، به‌رغم دشواری کار، مجلس برای پیگیری راه‌حل دوم آمادگی دارد.

http://www.mehrnews.ir/NewsPrint.aspx?NewsID=621794

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم دی ۱۳۸۶ساعت 8:57  توسط اکبر ستاری  | 

640 تا 650 هزار واحد مسکونی

وزیر مسکن و شهرسازی از وجود 640 تا 650 هزار واحد مسکونی خالی از سکنه در سراسر کشور خبر داد.

به گزارش مهر ، محمد سعیدی کیا صبح امروز در حاشیه جلسه صبحانه اتاق بازرگانی و صنایع ومعادن تهران در جمع خبرنگاران با اشاره به وجود 640 تا 650 هزار واحد مسکونی خالی از سکنه در سراسر کشور، گفت: در تهران حدود 60 هزار واحد مسکونی خالی از سکنه وجود دارد.

وی افزود: درصد خانه های خالی از سکنه به صورت نرمال در دنیا 5 درصد است که این رقم در کشور ما کمتر از این عدد است، بنابراین وضعیت خانه های خالی از سکنه در ایران عادی و طبیعی است.
بیدارشهر : پس تکلیف احتکار که در اسلام نکوهش شده است چه میشود ؟
وزیر مسکن و شهرسازی در خصوص کنترل دولت مبنی بر نرخ گذاری بر روی اجاره بها افزود: قیمت هر کار اقتصادی به عرضه و تقاضا بستگی دارد، بنابراین برای تعادل قیمت ، عرضه وتقاضا باید به صورت همزمان رشد کند.

بیدار شهر : قانون عرضه و تقاضا در یک سیستم ۱۰۰٪ سرمایه داری خوب جواب میدهد و در سیستم اقتصادی شتر گاو پلنگی کشور ما فاجعه می آفریند .

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم دی ۱۳۸۶ساعت 11:46  توسط اکبر ستاری  | 

سلسله نعمت اللهی گنابادی

بیدار شهر : پس از ماجراهای حسینیه های دراویش گنابادی در قم و بروجرد شاید آشنایی با نامها و مکانهای آنها در تهران جالب باشد .

برنامه محرم فقرای سلسله نعمت اللهی گنابادی تهران در ماه محرم و صفر ...قمری - ....

۱. از روز شنبه ، .....، به مدت ۱۰ روز ، مجلس سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) ، از ساعت ۳ تا ۵ بعد از ظهر ، در حسینیه امیرسلیمانی منعقد می باشد .
۲.روز عاشورا ، قطب العارفین حضرت آقای حاج دکتر نورعلی تابنده مجذوبعلیشاه ، نماز صبح را در حسینیه امیرسلیمانی اقامه فرموده و سپس با بیانات عارفانه خود درباره نهضت مقدس سالار شهیدان حضار محترم را مستفیض می فرمایند .
۳. روزهای ....، در منزل حضرت آقای مجذوبعلیشاه ، مجلس سوگواری و توسل منعقد می باشد .
۴. .....، در منزل حضرت آقای مجذوبعلیشاه ، به مناسبت اربعین حسینی ، مجلس سوگواری برگزار می باشد .
۵. از روز .... به مدت ۵ روز ، مجلس سوگواری در حسینیه مرحوم آقای حاج شیخ عبدالله حائری برگزار می باشد .
۶. از روز سه شنبه .....، به مدت ۵ روز ، به مناسبت ایام رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت حضرت امام مجتبی (ع) و حضرت رضا (ع) ، از ساعت ۳ تا ۵ بعد از ظهر ، در حسینیه مرحوم امیرسلیمانی ، مجلس ذکر توسل منعقد می باشد .
۷. روزهای جمعه ۲۸..... ، طبق سنوات گذشته ، ساعت ۸ صبح در منزل حضرت آقای مجذوبعلیشاه ، مجلس سوگواری و ذکر توسل منعقد می باشد .
http://gonabadie-news.blogspot.com/2008/01/blog-post_11.html
حسینیه امیر سلیمانی به همت مرحوم عضدالملک برای مجالس سوگواری و اجتماعات مذهبی اختصاص داده شد. بعداً توسط مرحوم امیر مصطفی امیر سلیمانی مشیر السلطنه وقف و طبق وصیت او، تحت رسیدگی حضرت آقای حاج سلطان حسین تابنده (رضا علی‌شاه‌) واقع گردید.
    این تکیه در شب عاشورای ۱۴۰۰ ه.ق‌، پس از خاتمه مجلس عزاداری دچار حریق شدیدی شد. اغلب گفته می‌شود که آتش سوزی عمدی و از طرف مخالفان بوده است‌.
    بنای جدید حسینیه بلافاصله پس از دستور سلطان حسین شروع شد و مهندسی ساختمان بر عهده مهندس شکر الله تابنده و مهندس علیرضا جذبی بود. تالار مطالعه‌ای نیز به مساحت ۱۶/۱۵ متر در تاریخ ۲۰ محرم سال ۱۴۰۳ ، افتتاح شد.
    پس از گذشت پنج سال‌، حدود ۱۲۰۰۰ جلد کتب دینی‌، عرفانی‌، ادبی‌، اجتماعی و علمی به زبان‌های فارسی‌، عربی‌، انگلیسی و فرانسه به کتابخانه‌ اهدا شد. سیستم تنظیم و ترتیب کتاب‌ها به روش دیویی است که توسط کارشناسان صورت گرفته است و برای مراجعه و مطالعه همگانی همه روزه صبح و عصر آماده است‌.
http://www.ketabeavval.ir/Tehran/2302.aspx
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم دی ۱۳۸۶ساعت 11:23  توسط اکبر ستاری  | 

سیکها در زاهدان

آخرین سیک ها
در حال حاضر در زاهدان حدود بیست خانوار سیک زندگی می کنند، البته این رقم تا حدود هفت سال پیش دو برابر بوده اما بنابر مشکلات و یا محدودیت هایی که وجود دارد از این شهر کوچ کرده اند. برخی به تهران و تعداد بیشتری به هندوستان. وجود مدرسه ابتدایی که توسط کنسولگری هندوستان در این جا راه اندازی شده است جزو معدود خدمات اختصاصی برای سیک های زاهدان محسوب می شود، اما این مدرسه هم باعث نشده که فرزندان سیک ها در زاهدان به زندگی ادامه دهند.

سردار «ترنجیت» ۵۲ سال دارد و زاهدان به دنیا آمده است. او در مورد این مهاجرت ها می گوید: "پسر من الان در دبی ساکن است.اینجا مشکلات زیاد و امکانات کم است.حتا بعد از انقلاب مشکلات بیشتر هم شده چون ارزش پول ایران کاهش پیدا کرده و از طرفی هنوز علی رغم اینکه ما چند نسل در ایران هستیم اما خارجی محسوب می شویم".

البته دولت ایران در مورد سیک ها چندان سخت گیر نیست که شاید به دلیل تعداد بسیار کم آنها و اینکه این مردم اساسا به دنبال ترویج و گسترش مذهب خود نیستند، باشد. آنها دروغ نمی گویند و سیگار و مشروبات الکلی را حرام می دانند. گوشت نمی خورند چون ذبح حیوانات را ظلم به آنها می دانند و هر روز قبل از آنکه به نماز صبحگاهی خود بپردازند استحمام می کنند.

به دیدن چند سردار دیگر هم می روم، اکثر آنها به فروش لوازم اتومبیل مشغول هستند، در زاهدان عموم بازاریان سردار آفتاب و سردار مهتاب که عمده فروش لوازم ماشین هستند را می شناسند. رادیو زمانه

تشابه اتفاقی بین نشان پرچم جمهوری اسلامی ایران و نشان سیکها

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم دی ۱۳۸۶ساعت 10:17  توسط اکبر ستاری  | 

چهارمحال و بختیاری

فضاهای عشایری:کـوچ در نـزد عـشـایـر بختیاری زمان و آداب خود را دارد بطور متوسط 15 تا 20 روز طول میکشد تا عشایر بختیاری از قشلاق به ییلاق و بالعکس برسند در بین راه در ایلراهها ،عشایر تور کوچ برگزار می کنند. در فصل بهار و تابستان زمان ییلاق آیینها و مراسم تور کوچ بطور کامل برگزار می گردد عشایر در بین راه هر جا به آب و علفزاری برخورد کنند ساعاتی را در آنجا سپری می کنند و مجددا آهنگ سفر میکنند کوچ با همه دلتنگی ها و غروب های غمبارش به امید رسیدن به چراگاهی مناسب ادامه می یابد.

منبع:

تبیان چهارمحال و بختیاری

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم دی ۱۳۸۶ساعت 9:52  توسط اکبر ستاری  | 

لاله ی واژگون- گردنه ماه پرويز - منطقه وزك-یاسوج

لاله ی واژگون- گردنه ماه پرويز - منطقه وزك-یاسوج

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم دی ۱۳۸۶ساعت 9:45  توسط اکبر ستاری  | 

صبح زاهدان رسید . دستشون درد نکند .

امروز شماره۲۵۱ صبح زاهدان به دستم رسید با عناوین زیر:

 • کلکسیون کاندیدا
 • باید با تندروهای سنی و شیعه برخورد کرد.
 • دستگاه قضایی خانه ی خبرنگاران است .
 • از سفید برفی تا ادی مورفی .
 • سودای مجلس - نماینده ی مردم یا وکیل الاقوام؟

و این هم چند جمله از ستون با هم بخندیم :

 • اگه دیدی کسی محکم بهت لگد زد ناراحت نشو چون خیلی توپی !
 • به طرف میگن پاشو سحره . میگه بذار بخوابم خودم فردا بهش زنگ میزنم .
 • صاحب چلوکبابی : آقا چی داشتید؟ مشتری: یک ساعت و نیم معطلی - ۲۰ دقیقه ضعف - نیم ساعت تهوع .
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم دی ۱۳۸۶ساعت 9:36  توسط اکبر ستاری  | 

لبخند نهاد بر لب ما

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم دی ۱۳۸۶ساعت 13:47  توسط اکبر ستاری  | 

پیاده روی

پیاده روی بهترین، آسان ترین و ارزان ترین راه برای تناسب اندام

 
 • از بین کلیه راه هایی که برای تناسب اندام انتخاب می کنیم، «پیاده روی» آسان ترین، مطمئن ترین و ارزان ترین راه است. پیاده روی در یک روز خوب و با یک همراه خوب، برای رسیدن به مقصدی که 6 یا 7 کیلومتر با شما فاصله دارد، بسیار لذت بخش خواهد بود. خیابان های خلوت و سرسبز شهر، پارک ها، جاده های جنگلی یا قدم زدن پیاپی در اطراف حیاط مدرسه، مکان های خوبی برای پیاده روی و لذت بردن از مناظر اطراف است. در یک روز کاری و پر مشغله یا پس از انجام یک کار خسته کننده در یک روز تعطیل یا برای رفع کسالت، پیاده روی بهترین روش برای رفع خستگی و بهبود حال شماست.
 • سعی کنید روزانه نیم ساعت پیاده روی تند یا یک ساعت پیاده روی معمولی انجام دهید .
 • انرژی ای که شما با انجام 2 کیلومتر پیاده روی تند (با سرعت 5 تا 6 کیلومتر درساعت) می سوزانید، تقریباً با انرژی ای که صرف دویدن آرام در مسافت 5/1 کیلومتر می شود، مساوی است و اثرات مفید یکسانی بر تناسب اندام و سلامتی شما دارد. طی یک تحقیق که اخیراً در دانشگاه هاروارد صورت گرفته، نشان داده شده که حتی آرام راه رفتن (با سرعت 3 کیلومتر در ساعت) فوایدی برای سلامتی بدن دارد. بدین ترتیب که با تحقیق روی چهل هزار زن متوجه شدند، حتی یک ساعت پیاده روی در هفته موجب کاهش خطر بیماری های قلبی-عروقی شده و هر چه شدت و میزان این فعالیت بیشتر باشد، اثرات مفید آن نیز بیشتر است .

چگونه می توانیم از پیاده روی های خود نتیجه بهتری بگیریم

 • *سعی کنید هر روز حداقل برای مدت نیم ساعت پیاده روی تند انجام دهید یا چهار بار در هفته و هر بار به مدت یک ساعت. اگرشما فردی 75 کیلویی باشید و با سرعت زیاد به مدت یک ساعت در زمین مسطحی پیاده روی کنید، 300 کالری انرژی می سوزانید و اگر هر روز همین برنامه را اجرا کنید 1100 کالری انرژی در هفته می سوزانید که برای تناسب اندام و سلامت قلب و عروق شما بسیار مفید است.
 • هنگام پیاده روی ، اگر می خواهید سریع تر راه بروید، به جای برداشتن قدم های بلند، قدم هایتان را کوتاه و سریع تر بردارید. همچنین از کفش مناسب ورزشی استفاده کنید.

 • * تلاش کنید هرچه قدر می توانید مسیرهایی را که باید بروید، پیاده روی کنید. برای رفتن به طبقات بالا از پله ها بروید و از آسانسور استفاده نکنید( به شرطی که پادرد نداشته باشید). برای رفتن به منزل دوستی که زیاد دور نیست پیاده بروید و برای رسیدن به محل کار، همه ی راه یا بخشی از مسیر را پیاده طی کنید.

* یک روش خوب دیگر : اگر یک دستگاه قدم شمار دارید، ابتدا ببنید چند قدم در روز برمی دارید. در مرحله اول 3000 قدم و در مرحله بعد 5000 قدم در روز را انتخاب کنید. برای رسیدن به سلامت بهتر و فعالیت بیشتر، علاوه بر پیاده روی روزانه مقداری هم نرمش در منزل یا محل کار انجام دهید.

* اگر می خواهید سریع تر راه بروید، به جای برداشتن قدم های بلند، قدم هایتان را کوتاه و سریع تر بردارید. اگر قدم های بلندی بردارید، کشیدگی و فشار وارده بر ساق پا و کف پای شما بیشتر می شود.

* از کفش مناسب استفاده کنید. کفش هایی بپوشید که نرم هستند و به راحتی تا می شوند. "کفش پیاده روی" کف قابل ارتجاعی دارد و مانع لق خوردن پا در کفش می شود. ولی معمولاً هر کفش راحت و سبکی با پاشنه کوتاه مناسب است.

* دست هایتان را تکان دهید. این یک حرکت خوب است. دست ها را از آرنج 90 درجه تا کنید و از شانه مثل دونده های حرفه ای تکان دهید. هنگامی که دست به عقب می رود، باید به حدی برسد که انگار می خواهید کیف پولتان را از جیب پشت در آورید. در هنگام آمدن دست به جلو، مچ باید نزدیک وسط قفسه ی سینه برسد. هر دستی را با پای مخالف آن حرکت دهید، بدین صورت که دست راست با پای چپ، عقب و جلو برود و دست چپ با پای راست. مچ ها را صاف نگه دارید و آرنج ها را نزدیک بدن نگه دارید وعضلات دست را سفت نکنید. تکان دادن مداوم و شدید دست ها با این حالت، موجب فعالیت بیشتر و سوختن 5 تا 10 درصد انرژی بیشتر نسبت به حالت معمولی می شود.

* سرعت پیاده روی را دوره ای تنظیم کنید. مثلاً 1 یا 2 دقیقه با سرعت زیاد، و 3 یا 4 دقیقه با سرعت کم پیاده روی کنید یا 5/1 کیلومتر سریع و 3 کیلومتر آرام پیاده روی کنید.

* مکان های متفاوتی را برای پیاده روی انتخاب کنید. پیاده روی بر روی چمن و سنگ ریزه باعث می شود انرژی بیشتری نسبت به پیاده روی بر روی یک سطح صاف و سفت مصرف کنید و اگر با سرعت یکسان در شن نرم و در یک مسیر صاف قدم بردارید، با پیاده روی در شن نرم، نسبت به مسیر هموار 50 درصد بیشتر انرژی می سوزانید.

*از تپه ها بالا و پائین بروید.بین پیاده روی، برای ایجاد تنوع و انجام نرمش و فعالیت بیشتر از چند تپه بالا و پائین بروید. زمانی که از تپه بالا می روید کمی به جلو خم شوید و زمان پائین آمدن که کمی مشکل تر است، قدم های کوتاه بردارید و زانوها را کمی خم کنید تا دچار خستگی عضلات نشوید.

برای رفتن به طبقات بالا از پله ها بروید و از آسانسور استفاده نکنید ( به شرطی که پادرد نداشته باشید). برای رفتن به منزل دوستی که زیاد دور نیست پیاده بروید و برای رسیدن به محل کار، همه ی راه یا بخشی از مسیر را پیاده طی کنید.

* از یک چوب دستی استفاده کنید. استفاده از یک چوب دستی موجب تعادل بیشتر خصوصاً برای افراد مسن می شود. برای ورزش بیشتر بالاتنه از یک چوب دستی مخصوص پیاده روی که در لوازم ورزشی ها موجود است و انتهای آن لاستیک دارد، استفاده کنید.

زمانی که چوب دستی در دست راست شماست، آن را با پای مخالف (پای چپ) جلو ببرید و انتهای آن را همزمان با برخورد پاشنه ی پای مخالف به سطح زمین، بر روی زمین بگذارید. استفاده از چوب دستی موجب می شود که عضلات سینه و دست تحرک بیشتری داشته باشند و از فشار وارده بر زانوها کاسته شود. اندازه چوب دستی باید با قد شما تناسب داشته باشد.

* در صورت تمایل می توانید در حین پیاده روی باری را حمل کنید، ولی با دقت. اگر باری در دست داشته باشید، درهنگام پیاده روی انرژی بیشتری می سوزانید، فقط باید مراقب باشید که فشار آن به گونه ای نباشد که دچار خستگی عضلات دست و کتف شوید. همچنین افراد دچار فشار خون بالا و بیماران قلبی، در هنگام راه رفتن نباید چیزی در دست داشته باشند. اگر می خواهید باری را حمل کنید از وزن کم - مثلاً نیم کیلو- شروع کنید و به تدریج بارهای سنگین تری بردارید، البته باری را که با دست حمل می کنید نباید خیلی سنگین و بیشتر از 10 درصد وزن شما باشد.

سالم و تندرست باشید.

http://www.tebyan.com/Social/Nutrition/DietTypes/LosingWeightDiets/2006/5/16/17404.html

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم دی ۱۳۸۶ساعت 13:7  توسط اکبر ستاری  | 

آرامگاه شهدای گمنام ایلام

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم دی ۱۳۸۶ساعت 14:13  توسط اکبر ستاری  | 

انیسی آلوینا

     

انیسی آلوینا با نام اصلی انیسه شه منش علوی نیا از پدری ایرانی و مادری فرانسوی در 28 ژانویه 1954 در پاریس به دنیا آمد . این بازیگر به خاطر ایرانی بودنش ، در دهه 50 میان سینما روهای ایرانی به محبوبیت و شهرت رسید ، چنانچه در سال 1352 صف های طولانی مقابل سینما رادیو سیتی تهران ، سینمای نمایش دهنده فیلم دوستان ( Friends  ، لوییس گیلبرت 1971 ) ، فروش این فیلم را به رکوردی میان فروش فیلم های خارجی تبدیل کرد .  موفقیت فیلم دوستان در گیشه باعث ساخت قسمت دوم آن با نام پل و میشل( 1974 ) شد . جذابیتش حتی آلن روب گریه بنیانگذار جنبش ادبی رمان نو در فرانسه را نیز به سوی خود کشاند و او را به عنوان نقش اول فیلم های سرخوردگی های پی در پی لذت ( 1974 ) و بازی با آتش ( 1975 ) انتخاب کند . البته در این فیلم ها او قدرت بازیگری اش را به رخ کشید اما به توجه بیش از اندازه به جاذبه جنسی اش در سینمای فرانسه به هرز رفت و در حد یک تیپ باقی ماند . او فیلم های با ارزشی همچون گودال های هوس ( 1972 ) ، دومین نفس ( 1978 ، ژرار بلن ) ، پوستر قرمز ( فرانک کاسنتی ، 1976 که برنده جایزه با ارزش ژان ویگو شد ) ، چنین باد ( 2000 ، ژرار بلن که برنده جایزه یوزپلنگ طلایی جشنواره لوکارنو شد ) را از خود به یادگار گذاشت .انیسه شه منش علوی نیا که با دندانپزشکی اهل فرانسه ازدواج کرده و فرزندانی از او داشت در روز دهم نوامبر 2006 در پاریس در گذشت .

http://www.deeziwood.blogfa.com/post-4.aspx

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم دی ۱۳۸۶ساعت 13:26  توسط اکبر ستاری  | 

آدمیزاد

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم دی ۱۳۸۶ساعت 12:26  توسط اکبر ستاری  | 

کار یک هنرمند نقاش این نیست

کار یک هنرمند نقاش این نیست که یک هندوانه را بگذارد روی میز و کاملا شبیه آن را نقاشی نماید چون دوربین عکاسی به راحتی این کار را به خوبی انجام میدهد . او باید کاری بکند که از دوربین عکاسی ساخته نیست . مثلا تاریخ را بخواند و آنچه را از وقایع یا چهره ها یا اشیاء در ذهنش تصور میکند نقاشی نماید.و یا تصوراتش از دنیای آینده را نقاشی نماید .

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم دی ۱۳۸۶ساعت 11:48  توسط اکبر ستاری  | 

می گی شاد باشم آخه چه جوری؟

 

ببین چند تا بهار رفته و از تو خبری نیست !؟ ببین چه کرده غم با من و از تو اثری نیست !؟

 

 مگه تموم عمر چندتا بهاره؟

 

نذار که سر بره جام صبوری

طولانی تر از این بشه ، دوری

می گی صبر کنم ؟ چقدرو تا کی !!
می گی شاد باشم ؟ آخه چه جوری!!

 

قسمتی از یک ترانه

+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم دی ۱۳۸۶ساعت 14:6  توسط اکبر ستاری  | 

باز این چه شورش است ....

محرم ياد آور

قيام سرخ حسين بن علي ( ع )

در برابر حكومت سياه يزيد بن معاويه

+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم دی ۱۳۸۶ساعت 10:59  توسط اکبر ستاری  | 

جناب آقای علیرضا توحیدی

   جناب آقای علیرضا توحیدی

معلم و نویسنده

+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم دی ۱۳۸۶ساعت 10:37  توسط اکبر ستاری  | 

يادگار روزهاي برفي زمستان 86

مدارس آران وبیدگل وکاشان نیز امروز شنبه به علت بارش برف سنگین ویخبندان تعطیل است.

مدارس تهران فردا تعطیل است

به علت ادامه سرمای هوا و بارش برف و یخ زدگی معابر، همه مدارس مناطق 19 گانه تهران شامل مقاطع ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان و پیش دانشگاهی ، امروز شنبه 22 دی در نوبت صبح و عصر تعطیل است.

امتحانات 22 و 23 دي پیام نور لغو شد

لغو تمام امتحانات دانشگاه‌هاي آزاد و جامع

امتحانات دانشجویان کلیه واحدهای دانشگاه آزاد تا اول بهمن ماه لغو شد

افت فشار گاز در 28 استان كشور. افت فشار گاز در برخی از نقاط استان کرمانشاه
هواپیمایی: لغو بسیاری از پروازها

تاكنون به جز محور هراز در محدوده رودهن ـ امام زاده هاشم در استان تهران ، اسالم به خلخال در استان گیلان و قیدار ـ ابهر در استان زنجان تمام راه های اصلی كشور باز بوده و تردد در آنها جریان دارد.

فعالیت شبانه روزی 9 پایگاه امداد رسان جاده ای در کردستان
امتحانات دانشگاه ارومیه به دلیل برودت هوا و جهت رفاه حال دانشجویان به تعویق افتاد.امتحانات دانشگاه جامع علمی کاربردی سراسر کشور تا اول بهمن لغو شد.
وزارت علوم تاکید کرد: تعویق امتحانات دانشجویان به معنی تعطیلی دانشگاهها نیست.

محور جاسك -كنارك در استان هرمزگان از ساعت 20 و 30 دقیقه امشب به علت طغیان روخانه گابریك برای تردد همه وسایل نقلیه تا اطلا ع ثانوی مسدود است .

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور به منظور بررسی مشكلات اخیر مردم استان مازندران كه در پی برودت شدید هوا و قطعی گاز به وجود آمده است در سفری پیش بینی نشده وارد فرودگاه دشت نازساری شد.
فرودگاه بین المللی امام خمینی تا ظهر امروز تعطیل است
+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم دی ۱۳۸۶ساعت 9:20  توسط اکبر ستاری  | 

عکس بیدارشهر

عکاس حراست وزارتخانه این عکس را برای کارت شناسایی از من برداشته و گویا بالا و پایین عکس را به قول ما بیدگلیها یه خوده ای تی گرفته و به نظر او اینطوری مقبولتر شده ام .

+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم دی ۱۳۸۶ساعت 12:56  توسط اکبر ستاری  | 

بشنو ولی باور مکن .

داشتم اخبار کاشان و آران و بیدگل ما را از رادیومعلم گوش میدادم شنیدم که گوینده گفت : بر و بچه های کتابخانه ی قائمیه اعلام نموده اند آران وبیدگل شایددر جشنواره ی قصه ی کانون فرهنگی تربیتی شهید بنی طبا رتبه ی نخست را بدست بیاورد.

داستانهای در حوالی کویر، آشنای غریبه و ترنم باران شانس موفقیت بیشتری دارند .

خبر بعدی راجع به اوضاع ماه مهر شهرستان آران و بیدگل بود که گویا اداره ی فرهنگ سر هیچ و پوچ با شهرداری اختلاف پیدا کرده است .

سومین خبر حاکی از موفقیت وبلاگ گنگ خواب دیده به خاطر کنکاش مستمرش در مباحث سیاسی - فلسفی بود . بیدار شهر همه ی موفقیتها را تبریک میگوید . 

+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم دی ۱۳۸۶ساعت 10:47  توسط اکبر ستاری  | 

ما را بر راه راست استوار بدار

بسم الله الرحمن الرحيم 

الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ .

 الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ . مَالِكِ يَوْمِ الدِّينِ.

 إِيَّاكَ نَعْبُدُ وَإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ . اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِيمَ .

صِرَاطَ الَّذِينَ أَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْ غَيْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ وَلا الضَّالِّينَ .

سوره حمد 

 به نام خداوند بخشنده ی مهربان

سپاس خداوند را که پروردگار جهانيان است

خدای رحمان مهربان

دادار روز جزا

تنها تو را میپرستيم و تنها از تو ياری می خواهيم

ما را بر راه راست استوار بدار

راه کسانی که آنان را نواخته ای ، آنان نه که از نظر انداخته ای و نه گمراهان

از قرآن کريم ترجمه ی استاد بهاءالدين خرمشاهی

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم دی ۱۳۸۶ساعت 12:24  توسط اکبر ستاری  | 

پروین- فروغ - سیمین - شیرین

 

پروین- فروغ - سیمین - شیرین

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم دی ۱۳۸۶ساعت 10:59  توسط اکبر ستاری  | 

آيين نامه مرخصي ها

 


   
   

                                    

اصلاح تبصره ماده (17) اصلاحي آيين نامه مرخصي ها

وزارت آموزش و پرورش ـ سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور

       هيات وزيران در جلسه مورخ 17/4/1383 با توجه به نظر رييس مجلس شوراي اسلامي، موضوع نامه شماره 11632/6705هـ/ب مورخ 23/2/1383 تصويب نمود:

       متن ذيل از تاريخ اعلام ايراد جايگزين تبصره ماده (17) اصلاحي آيين نامه مرخصي ها، موضوع تصويب نامه شماره63160/ت30157هـ مورخ 9/12/1382 مي گردد:

       « تبصره ـ اعطاي مرخصي استحقاقي به ميزان حداکثر يک ماه به مشمولين طرح طبقه بندي مشاغل معلمان براي يکبار در طول مدت خدمت فقط به منظور انجام مناسک حج تمتع (حج واجب) در ايام تشرف به مکه مکرمه و مدينه منوره با رعايت ساير مقررات اين فصل امکان پذير خواهدبود و مدت مرخصي استفاده شده موضوع اين تبصره از تعطيلات فصلي آنان در همان سال تحصيلي کسر مي گردد.»

معاون اول رييس جمهور ـ محمدرضا عارف


روزنامه رسمی
+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم دی ۱۳۸۶ساعت 9:24  توسط اکبر ستاری  | 

دوباره .....

يك مقام پنتاگون دوشنبه از سقوط دو هواپيماي جنگي F-18 در خليج فارس خبر داد، اما وجود هر گونه ارتباط اين حادثه با ماجراي قايق‌هاي ايراني را رد كرد.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، اين مقام پنتاگون كه خواست نامش فاش نشود، گفت: «تمامي خدمه هر دو هواپيما در شرايط مناسب جسماني به سر مي‌برند و هيچ ارتباطي ميان اين سقوط و حادثه صبح زود يكشنبه قايق‌هاي ايراني با كشتي‌هاي آمريكايي وجود ندارد.»

وي افزود: «اين هواپيماها يك و دو نفره بودند. همگي سرنشينان آنها سالم هستند و هيچ جراحتي به پرسنل اين دو هواپيما وارد نشد.»

اين مقام آگاه در ادامه گفت كه يك حادثه علت سقوط اين دو هواپيماي جنگي بود اما جزييات آن هنوز مشخص نشده است.

منابع ارتش آمريكا ادعا كردند: پنج قايق ايراني يكشنبه‌شب در تنگه هرمز به اذيت و آزار سه كشتي جنگي نيروي دريايي آمريكا مبادرت ورزيدند و پيام‌هاي تهديد‌آميز ارسال كردند.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري فرانسه، «سي‏.‏ان‏.‏ان» دقايقي پيش (عصر دوشنبه) در خبري فوري از تهديد نظامي چند فروند قايق نظامي ايران عليه ناوهاي آمريكايي در تنگه هرمز «خليج فارس» خبر داد‏.

بر پايه اين گزارش، ‏هيچ گلوله‌اي در اين حادثه شليك نشد، اما مقامات آمريكايي ادعا كردند كه قايق‌هاي ايراني كه تصور مي‌شود به سپاه پاسداران انقلاب اسلامي تعلق دارند، براي شليك گلوله آماده بودند.

بنا بر اين گزارش پنج قايق متعلق به سپاه پاسداران، سه ناو آمريكايي را در تنگه هرمز، اواخر روزگذشته (يكشنبه) مورد تهديد و تحريك نظامي قرار دادند‏.‏

خبرنگار «سي‏.‏ان‏.‏ان» به نقل از مقامات غيررسمي آمريكايي گزارش كرد: پس از يك مشاجره راديويي بين طرفين، قايق‌هاي ايراني به ‏200‏ ياردي كشتي‌هاي آمريكايي نزديك شدند‏.‏
به گفته خبرنگار «سي‏.‏ان‏.‏ان» درگيري نظامي و گشودن آتش بين طرفين بسيار نزديك بوده، اما آتشي بين طرفين مبادله نشد‏.‏

خبرگزاري «رويترز» نيز خبري در همين زمينه به نقل از «سي‏.‏ان‏.‏ان» مخابره كرد‏.‏ «سي‏.‏ان‏.‏ان» و «رويترز» به جزئيات بيشتر اين خبر اشاره نكرد‏ند.‏ «سي.ان.ان» گفت‏:‏ هيچ شليكي از سوي قايق‌هاي ايراني و آمريكايي صورت نگرفت‏.‏

در پي انتشار خبر شبكه تلويزيوني «سي‌ان‌ان» مبني بر رويارويي نظاميان نيروي دريايي آمريكا در تنگه هرمز با نيروهاي ايراني، بهاي نفت خام برنت درياي شمال در معاملات بازار لندن افزايش يافت. به گزارش خبرگزاري «رويترز» از لندن، هر بشكه نفت خام پايه برنت درياي شمال از مرز 98 دلار فراتر رفت.

تابناک

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم دی ۱۳۸۶ساعت 8:21  توسط اکبر ستاری  | 

دردی به نام درد غربت

بهانه ی این نوشته توجهم نسبت به انسانهای هموطنم در خارج از کشور هست که به دلایلی همه ی پلها را پشت سر خویش خراب کرده و ترک دیار نموده اند و اکنون خیلی دلشان برای اقوامشان ، وطنشان ، شهرشان و محله اشان تنگ شده و افسرده هستند .بسیاری از آنها آرزو دارند که قبل از اتمام زندگی یکبار دیگر وطنشان را ببینند . برخی دلشان میخواهد در خاک وطن دفن شوند و از حالا غمگینند که چرا آرامگاهشان در یک گورستان در خارج از کشور خواهد بود و بسیاری از کنار قبرشان عبور خواهند کرد و نوشته ی روی سنگ قبر را خواهند خواند و نشناخته گذر خواهند کرد .

اشتیاق  بازگشت به زادگاه را من که از کشور برون نرفته ام و فقط ۳۰ سال است که از شهرم دور هستم به خوبی درک میکنم . ۱۶ سال از این ۳۰ سال را من در زاهدان بودم .با وجود آنکه یکی از برادرهایم هم آنجا بود، ولی بازهم شبها قبل از خواب در عالم تخیل در کوچه و پس کوچه های آران و بیدگل قدم میزدم تا به خواب بروم .

من از همه ی انسانهایی که قادرند در زمینه ی بخشش و بازگشت هموطنانمان به کشورشان کمک نمایند خواهش میکنم  این کردار بشردوستانه  و نیک را انجام دهند و نگذارند انها درحسرت دوری از وطن  رنجور و مغموم بمانند و با دلی پرحسرت با دنیا وداع نمایند . 

در اینجا درگذشت آقای حمید عاملی را به همه تسلیت میگویم .

+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم دی ۱۳۸۶ساعت 11:17  توسط اکبر ستاری  | 

قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی

متن  کامل قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب 7/9/1378

با اعمال آخرین تغییرات

 ازسایت خانه ملت

فصل اول - کلیات

‌ماده 1 - انتخابات مجلس شورای اسلامی برطبق مقررات این قانون انجام می‌گیرد و دولت موظف است در برگزاری انتخابات ترتیبی اتخاذ نماید‌که پیش از پایان دوره قبل، انتخابات را برگزار نماید به طوری که کشور در هیچ زمان بدون مجلس نباشد.

‌تبصره-  مقصود از کلمه «‌مجلس» در این قانون، مجلس شورای اسلامی می‌باشد.

ماده 2 - عده نمایندگان مجلس شورای اسلامی دویست و نود نفر می‌باشد و افزایش تعداد آن براساس اصل شصت و چهارم (64) قانون اساسی‌خواهد بود.

تبصره - از تعداد کل نمایندگان پنج نفر به ترتیب ذیل مربوط به اقلیتهای دینی می‌باشد:

‌زرتشتیان و کلیمیان هرکدام یک نماینده، مسیحیان آشوری و کلدانی مجموعا یک نماینده و مسیحیان ارمنی جنوب و شمال هرکدام یک نماینده.

‌ماده 3 - نظارت بر انتخابات مجلس شورای اسلامی به‌عهده شورای نگهبان می‌باشد. این نظارت استصوابی و عام و در تمام مراحل در کلیه امور‌مربوط به انتخابات جاری است.

ماده 4 - انتخابات میاندوره‌ای مجلس شورای اسلامی در حوزه‌های فاقد نماینده همزمان با یکی از انتخابات مذکور در اصل ششم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران انجام خواهدشد. چنانچه تعداد نمایندگان مجلس کمتر از چهارپنجم مجموع نمایندگان گردد و بیشتر از یک سال به پایان دوره نمایندگی باقی باشد و یا در مدت باقیمانده هیچیک از انتخابات مذکور برگزار نگردد انتخابات میاندوره‌ای انجام خواهدشد.[1]

ماده 5 - سرپرستان وزارت کشور، استانداری ، فرمانداری و بخشداری در اجرای این قانون به جای وزیر کشور، استاندار، فرماندار و بخشدار‌خواهند بود.

ماده 6 - سنوات نمایندگی مستخدمین رسمی دولت اعم از لشکری و کشوری و سازمانها و شرکتها و مؤسسات دولتی و وابسته به دولت، نهادهای‌عمومی و شهرداریها پس از انتخاب شدن و صدور اعتبارنامه با اعطای گروه و افزایش سنواتی مربوطه جزو سنوات خدمتی آنان محسوب خواهد شد و‌در دوران نمایندگی فقط حقوق نمایندگی را دریافت خواهند کرد[2]

تبصره - سالهای دوره نمایندگی مجلس جزء سنوات خدمت آن تعداد از نمایندگانی هم که در طول دوره نمایندگی و یا پس از آن به استخدام‌ دستگاههای دولتی و وابسته به دولت در می‌آیند محسوب می‌گردد.

 

 

‌فصل دوم - کیفیت انتخابات

‌ماده 7 - انتخابات به صورت مستقیم و عمومی و با رأی مخفی خواهد بود.

ماده 8 - انتخاب نماینده در مرحله اول منوط به کسب اکثریت حداقل یک چهارم کل آراء و در مرحله دوم و همچنین انتخابات میان دوره‌ای با کسب‌اکثریت نسبی به هر میزان است[3]

تبصره 1- درصورتی که آراء دو یا چند نفر از نامزدها مساوی باشد، ملاک انتخاب یک یا چند نفر از آنان، قرعه می‌باشد که در جلسه مشترک‌هیأتهای اجرائی و نظارت مرکز حوزه انتخابیه انجام خواهد گرفت. نامزدهای مذکور و یا نمایندگان آنان می‌توانند در مراسم قرعه‌کشی حضور داشته ‌باشند.

تبصره 2 - چنانچه انتخابات یک یا چند حوزه انتخابیه متوقف یا باطل گردد و یا اعتبارنامه منتخبین مورد تأیید مجلس واقع نشود، وزارت کشور‌مکلف است با هماهنگی شورای نگهبان حداکثر ظرف مدت هفت­ماه انتخابات مجدد را همزمان در حوزه‌های انتخابیه مذکور برگزار نماید. مهلت هفت­‌ماه، از تاریخ تعیین وضعیت آخرین حوزه در بین حوزه‌های انتخابیه مورد نظر محاسبه می‌شود[4]

تبصره 3 - چنانچه به علت فوت، استعفاء و یا هر علت دیگر حوزه انتخابیه‌ای یک یا چند نماینده خود را از دست بدهد، وزارت کشور مکلف‌است ظرف مدت هفت‌ماه پس از تاریخ اعلام آن توسط مجلس شورای اسلامی با هماهنگی شورای نگهبان انتخابات را در حوزه مربوطه برگزار نماید[5]

تبصره4- پس از تأیید صحت انتخابات توسط شورای نگهبان وزارت کشور موظف است اعتبار نامه کلیه منتخبین را صادر و به مجلس شورای اسلامی ارسال نماید. پذیرش انصراف هر یک از منتخبین پس از تایید صحت انتخابات و قبل از تصویب اعتبارنامه نیز می‌بایست به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.[6]

تبصره 5- منتخبین حوزه‌های انتخابیه که اعتبارنامه آنان به علت عدم صلاحیت شخص در مجلس شورای اسلامی رد می‌شود نمی‌توانند در‌انتخابات همان دوره مجلس شورای اسلامی شرکت نمایند.[7]

ماده 9 - چنانچه در مرحله اول برای یک یا چند نفر از داوطلبان اکثریت حداقل یک چهارم آراء حاصل نگردید، انتخابات دو مرحله‌ای خواهد شد، بدین‌معنی که از بین نامزدهائی که اکثریت حداقل یک چهارم آراء را در مرحله اول بدست نیاورده‌اند، فقط به تعداد دو برابر نمایندگان مورد نیاز از بین کسانی که‌بیشترین آراء را در مرحله اول داشته‌اند، در انتخابات مرحله دوم شرکت می‌کنند و در صورتی که تعداد نامزدهای باقیمانده، کمتر از دو برابر باشد، تمام‌آنان در مرحله دوم انتخابات شرکت خواهند نمود.[8]

تبصره 1- اگر تعداد نامزدهای باقیمانده مساوی یا کمتر از نمایندگان مورد نیاز باشد، انتخابات مرحله دوم انجام نخواهد شد و نامزدی که حداقل‌یک چهارم  مجموع آراء را کسب کرده باشد به مجلس راه می‌یابد

تبصره 2 - هیچیک از داوطلبان نمایندگی نمی‌توانند در بیش از یک حوزه انتخابیه خود را نامزد نمایند، در غیر این صورت نامزدی آنها کلاً باطل و ‌از شرکت در انتخابات آن دوره مجلس محروم می‌گردند.

تبصره 3 - وزارت کشور با هماهنگی شورای نگهبان زمان انجام مرحله دوم انتخابات را ظرف یک ماه پس از اعلام نتیجه مرحله اول و تأیید‌صحت انتخابات توسط شورای نگهبان، تعیین و اعلام خواهد نمود.

‌تبصره 4 - کلیه رأی‌دهندگان مرحله دوم منحصراً در حوزه انتخابیه‌ای که در مرحله اول انتخابات رأی داده‌اند شرکت خواهند نمود و  کسانی که در‌مرحله اول در هیچیک از حوزه‌های انتخاباتی رأی نداده باشند در مرحله دوم انتخابات می‌توانند شرکت نمایند.

‌تبصره 5 - در انتخابات میاندوره‌ای حوزه‌های انتخابیه هر دوره مجلس، کسانی حق رأی دارند که در انتخابات قبلی آن دوره در همان حوزه رأی‌داده باشند و یا در هیچیک از حوزه‌های انتخابیه شرکت نکرده و رأی نداده باشند.

تبصره 6- انتخابات مرحله دوم حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی همزمان با انتخابات نهمین دوره ریاست جمهوری انجام خواهد پذیرفت[9]

تبصره 7- وزارت کشور موظف است ظرف شش ماه از زمان تصویب این قانون نسبت به نوین‌سازی شیوه‌های أخذ رأی و شمارش آراء به‌منظور دقت، سلامت و نظارت بهتر در أخذ، شمارش و اعلام نتایج و همینطور استاندارد‌سازی صندوقهای أخذ رأی در حدود اعتبارات مصوب و پس از تأیید شورای نگهبان اقدام نماید.[10]

ماده 10 - در هر مرحله انتخاباتی هر شخص واجد شرایط فقط می‌تواند یکبار با ارائه شناسنامه رأی دهد.

‌تبصره 1 - اخذ رأی در زندانها و پادگانها و بیمارستانها نیز فقط با ارائه شناسنامه می‌باشد.

‌تبصره 2 -  شناسنامه رأی دهنده ممهور می­گردد[11]

تبصره 3 - اخذ رأی در کلیه حوزه‌های انتخابیه کشور در یک روز انجام می‌شود و مدت آن حداقل ده ساعت است و در صورت ضرورت قابل تمدید می‌باشد.[12]

تبصره 4 - تشخیص ضرورت و مدت تمدید اخذ رأی در یک حوزه یا سراسر کشور به عهده وزیر کشور است.

‌تبصره 5 - اخذ رأی باید در یکی از روزهای تعطیل رسمی باشد.

ماده 11 - کلیه وزارتخانه‌ها، سازمانها و ادارات و نهادهای قانونی و مؤسسات دولتی و وابسته به دولت و شهرداریها و مؤسسات عمومی موظفند‌حسب درخواست وزارت کشور، استانداران، فرمانداران، بخشداران، کارکنان و سایر امکانات خود را تا خاتمه انتخابات در اختیار آنان قرار دهند.

بدیهی‌است مدت همکاری کارکنان مذکور جزء ایام مأموریت نامبردگان محسوب خواهد شد.

تبصره 1 - در جهت اعمال نظارت بر انتخابات، کلیه نهادها و ارگانهای فوق‌الذکر موظفند حسب درخواست شورای نگهبان و هیأتهای منصوب از‌جانب آن، کارکنان خود را در اختیار آنان قرار دهند و همچنین وزارت کشور، استانداران، فرمانداران و بخشداران موظفند امکانات لازم را در اختیار آنان‌قرار دهند.

تبصره 2 - حق مأموریت کارکنان مذکور از محل اعتبارات سازمان متبوع آنان تأمین و پرداخت می‌گردد.

ماده 12 - انتخابات اقلیت‌های دینی زرتشتی، کلیمی، آشوری، کلدانی و ارامنه شمال به مرکزیت حوزه انتخابیه فرمانداری تهران و ارامنه جنوب به‌مرکزیت حوزه انتخابیه فرمانداری اصفهان توسط فرمانداران و بخشدارانی که اقلیت‌های مزبور در آن جا سکونت دارند انجام خواهد شد.

‌ماده 13 - در صورتی که همزمان با برگزاری انتخابات مجلس، انتخابات دیگری نیز برگزار گردد، به دستور وزارت کشور، یک شعبه ثبت‌نام و اخذ‌رأی با اعضاء واحد و با صندوقهای مجزا برای هر دو انتخابات در نظر گرفته خواهد شد.

ماده 14 - سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مکلف است علاوه بر تبیین جایگاه مجلس و وظایف نمایندگان برنامه‌های آموزش‌انتخاباتی را که وزارت کشور یا هیأت مرکزی نظارت منتخب شورای نگهبان ضروری تشخیص می‌دهند و همچنین کلیه اعلامیه‌ها و اطلاعیه‌های‌مربوط به انتخابات را از شبکه سراسری یا محلی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش نماید.

‌ماده 15 - انتخابات مجلس در حوزه‌های انتخابیه‌ای که دچار حوادثی از قبیل سیل، زلزله، جنگ و غیره شوند، با تشخیص و پیشنهاد وزارت کشور‌و موافقت شورای نگهبان در شهرهای محل استقرار مهاجرین و در صورت امکان در حوزه‌های مذکور نیز برگزار خواهد گردید و مراتب به اطلاع عموم‌خواهد رسید.

تبصره - شعب ثبت نام و اخذ رأی مخصوص حوزه‌های انتخابیه مناطق مذکور، در شهرستانهائی دایر می‌شود که حداقل دوهزار و پانصد مهاجر‌ناشی از وضعیت مزبور از آن حوزه انتخابیه، در محدوده شهرستان مهاجر بوده و اسکان یافته باشند و امکان بازگشت به حوزه انتخابیه خود را نداشته‌باشند.

‌ماده 16 - مأموران انتظامی در حدود قانون موظف به ایجاد نظم و جلوگیری از هرگونه بی‌نظمی در جریان انتخابات و حفاظت صندوقها بوده و‌حق دخالت در امور اجرائی و نظارت را ندارند.

تبصره - در صورت نیاز نیروی انتظامی به نیروهای کمکی با تصویب مراجع ذی‌صلاح قانونی، نیروهای نظامی با نیروی انتظامی همکاری‌می‌نمایند.

‌ماده 17 - محاکم صالحه قضائی موظفند به تخلفات و جرائم انتخابات به صورت فوق‌العاده و خارج از نوبت رسیدگی نمایند.

ماده 18 - حذف شد. [13]

ماده 19 - در موارد ذیل با تأیید هیأت نظارت حوزه انتخابیه مربوطه، برگهای رأی باطل و جزء آراء مأخوذه محسوب نشده و مراتب در صورتجلسه‌قید و آراء مذکور ضمیمه صورتجلسه خواهد شد:[14]

1 - صندوق فاقد لاک و مهر انتخاباتی باشد.

2 - آراء زاید بر تعداد تعرفه باشد.

3 - آراء کسانی که به سن قانونی رأی نرسیده باشند.

4 - آرائی که با شناسنامه افراد فوت شده یا غیر ایرانی داده شده باشد.

5 - آرائی که با تقلب و تزویر (‌در تعرفه‌ها، آراء، صورتجلسات، شمارش) بدست آمده باشد.

6 - آرائی که با شناسنامه غیر یا جعلی اخذ شده باشد.

7 - آراء تکراری.

8 - آرائی که با شناسنامه کسانی که حضور ندارند اخذ شده باشد.

9 - آرائی که فاقد مهر انتخاباتی باشد.

10 - آرائی که از طریق تهدید بدست آمده باشد.

11 - آرائی که روی ورقه‌ای غیر از برگ رأی نوشته شده باشد.

12- آراء ناخوانا باشد.

13- آرائی که از طریق خرید و فروش بدست آمده باشد.

14- آرائی که کلاً حاوی اسامی غیر از نامزدهای تأیید شده باشد.

15- آرائی که سفید به صندوق ریخته شده باشد.

‌تبصره 1 - کل آراء مندرج در صورتجلسه‌ای که صندوق اخذ رأی آن فاقد اوراق رأی یا برگهای تعرفه باشد، باطل و جزو آراء مأخوذه محسوب‌نخواهد شد.

‌تبصره 2 - آراء زاید مذکور در بند (2) به قید قرعه از کل برگهای رأی کسر می‌شود.

ماده 20 - در صورتی که در برگ رأی علاوه بر اسامی نامزدهای تأیید شده، اسامی دیگری نوشته شده باشد، برگ رأی باطل نبوده و فقط اسامی‌اضافی خوانده نمی‌شود.

تبصره 1 - در صورتی که نام یک داوطلب در برگه رأی مکرر نوشته شده باشد فقط یک رأی برای او محسوب می‌شود.

تبصره 2 - چنانچه آرای ریخته شده به صندوق به علت تشابه اسمی نامزدهای انتخاباتی به هیچ وجه قابل تشخیص و تفکیک نباشد به نسبت آراء‌نامزدهای دارای تشابه اسمی در آن صندوق میان آنان تقسیم می‌شود و در مورد رأی یا آراء باقیمانده غیرقابل تقسیم، به حکم قرعه عمل خواهد شد.

تبصره 3 - به منظور تسهیل امر نظارت و حفظ آرای واقعی مردم و جلوگیری از تضییع حقوق داوطلبان نمایندگی، چنانچه نامزدی در حوزه انتخابیه به تشخیص هیأت اجرایی یا نظارت برای عامه مردم ناشناخته و گمنام باشد ولی نام خانوداگی و یا نام و نام خانوادگی او مشابه نام خانوادگی و یا نام و نام خانوادگی یکی از داوطلبان سرشناس و معروف آن حوزه باشد باید مشخصه مانند شماره (کد)، شغل، محل سکونت، نام پدر و غیره برای او تعیین و در آگهی انتشار اسامی نامزدهای انتخاباتی درج گردد. آرا فاقد آن مشخصه برای او منظور نخواهد شد. فرد مذکور می­تواند در تبلیغات انتخاباتی خود مشخصه تعیین شده را قید نماید و چنانچه در ایام تبلیغات انتخاباتی اعلام انصراف نماید داوطلب هم نام او می­تواند قبل از روز انتخابات از طریق روزنامه و صدور اطلاعیه ادامه داوطلبی خود را برای رفع ابهام اعلام نماید[15]

تبصره 4 - در مواردی که دو انتخابات به طور همزمان انجام گیرد آرائی که اشتباهاً به صندوق دیگر ریخته شود با حضور ناظرین شورای نگهبان‌قبل از هر اقدامی به صندوق مربوطه انتقال داده شده و سپس وظیفه قانونی انجام می‌گیرد.

ماده 21 - در صورتی که اسامی نوشته شده بیش از تعداد لازم باشد، اسامی اضافی از آخر، خوانده نمی‌شود.

ماده 22- قبل از شروع رأی‌گیری باید در حضور نمایندگان هیأت نظارت بر حوزه انتخابیه مربوط، صندوقهای خالی، بسته و ممهور به مهر هیأت‌نظارت حوزه انتخابیه گردد و در صورتجلسه‌ای که قبل از آغاز زمان انتخابات در محل اخذ رأی تنظیم می‌گردد، نمایندگان هیأت نظارت بر حوزه انتخابیه‌مربوط، تعداد صندوقها و خالی بودن آنها را گواهی نمایند و در صورتی که در جریان رأی‌گیری، نیاز باشد که صندوقی را اضافه نمایند، باید به همین‌ترتیب عمل نموده و صورت جلسه گردد.

ماده 23- وزارت کشور موظف است در طول برگزاری انتخابات با توجه به وظایفی که به عهده دارد، مطالب مربوط به انتخابات را به اطلاع عموم‌برساند.

‌ماده 24- فرمانداران و بخشداران مراکز حوزه‌های انتخابیه موظفند بلافاصله پس از خاتمه رأی‌گیری و شمارش آراء نتایج حاصله را با هیأت‌های‌نظارت حوزه انتخابیه خود تطبیق داده و طی صورتجلسه‌ای به وزارت کشور و شورای نگهبان ارسال و سپس از رسانه‌های گروهی اعلام نمایند.

ماده 25 - وزارت کشور مأمور اجرای قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی بوده و مسؤول حسن جریان انتخابات است. بدین منظور می‌تواند‌مأمورینی جهت بازرسی و کنترل جریان انتخابات به حوزه‌های انتخابیه و شعب ثبت‌نام و اخذ رأی اعزام دارد.

تبصره - هیچ سازمان یا دستگاهی جز وزارت کشور و شورای نگهبان تحت عنوان اجرای قانون انتخابات یا نظارت ، مجاز نیست در امر انتخابات‌دخالت کند و یا مأموران و بازرسانی اعزام نماید.

ماده 26 - پس از پایان انتخابات، بلافاصله صورتجلسه نتیجه انتخابات با امضاء هیأت اجرائی مرکز حوزه انتخابیه و هیأت نظارت بر انتخابات‌حوزه مربوطه در پنج نسخه تهیه می‌شود که یک نسخه نزد هیأت اجرائی مرکز حوزه انتخابیه می‌ماند و بقیه برای هیأت نظارت بر انتخابات مزبور و‌وزارت کشور (‌دونسخه) و هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات ارسال می‌شود.

 

فصل سوم - شرایط انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان

‌ماده 27 - انتخاب کنندگان باید دارای شرایط ذیل باشند:

1 - تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران.

2 - هجده سال تمام[16]

3 - عاقل بودن.

‌ماده 28-  انتخاب شوندگان هنگام ثبت نام باید دارای شرایط زیر باشند:

1 - اعتقاد و التزام عملی به اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران.

2 - تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران.

3 - ابراز وفاداری به قانون اساسی و اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه.

4 - داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا معادل آن[17]

5 - نداشتن سوء شهرت در حوزه انتخابیه.

6 - سلامت جسمی در حد برخورداری از نعمت بینائی، شنوائی و گویائی.

7 - حداقل سن سی سال تمام و حداکثر هفتاد و پنج سال تمام.

تبصره 1 - داوطلبان نمایندگی اقلیتهای دینی مصرح در قانون اساسی از التزام عملی به اسلام، مذکور در بند (1) مستثنی بوده و باید در دین خود‌ثابت‌العقیده باشند.

تبصره 2 - مدرک تحصیلی لیسانس یا معادل آن بشرط داشتن (5) سال سابقه خدمت اجرایی در سطح کارشناسی و بالاتر در بخش­های خصوصی یا دولتی و یا (5) سال سابقه فعالیت آموزشی و یا پژوهشی با تایید مراجع ذیربط و یا سابقه یک دوره نمایندگی مجلس می­تواند جایگزین مدرک کارشناسی ارشد باشد.[18]

تبصره 3 - هر دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی معادل یک مقطع تحصیلی فقط برای شرکت در انتخابات محسوب می‌شود.[19]

‌ماده 29-  اشخاص زیر به واسطه مقام و شغل خود از داوطلب شدن محرومند:

‌الف - اشخاص زیر از داوطلب شدن در حوزه‌های انتخابیه سراسر کشور محرومند مگر اینکه حداقل شش ماه[20] قبل از ثبت نام از سمت خود استعفاء‌نموده و به هیچ وجه در آن پست شاغل نباشند.[21]

1 - رئیس جمهور و معاونین و مشاورین وی.

2 - دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و معاونین وی.

3 - مشاورین معاونین رئیس جمهور.

4 - روسای دفاتر سران سه قوه.

5 - وزرا و سرپرستان وزارتخانه‌ها.

6 - معاونین و مشاورین وزرا.

7 - مدیران کل و سرپرستان ادارات کل وزارتخانه‌ها و مدیران کل حوزه وزارتی و رؤسای دفاتر وزرا.

8 - اعضای شورای نگهبان و هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات.

9 - رئیس قوه قضائیه و معاونین و مشاورین وی.

10 - رئیس دیوان عالی کشور و معاونین و مشاورین وی.

11 - دادستان کل کشور و معاونین و مشاورین وی.

12 - رئیس دیوان عدالت اداری و معاونین و مشاورین وی.

13 - رئیس سازمان بازرسی کل کشور و معاونین و مشاورین وی.

14 - رؤسا و سرپرستان سازمانها و ادارات کل و ادارات عقیدتی سیاسی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و جانشینان و معاونین آنان در سراسر‌کشور.

15 - رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و معاونین وی.

16 - رئیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و معاونین وی.

17 - استانداران.

18 - معاونین و مشاورین استانداران.

19 - فرمانداران.

20 - بخشداران.

21 - شهرداران و روسای مناطق شهرداری.

22 - روسا و سرپرستان سازمانهای دولتی.

23 - رئیس دانشگاه آزاد اسلامی.

24 - اعضای هیأت مدیره و مدیران عامل بانکها.

25 - اعضای هیأت مدیره و مدیران عامل شرکتهای دولتی و وابسته به دولت که حیطه وظایف و اختیارات آنها به کل کشور تسری دارد.

26 - رئیس کل بانک مرکزی ایران و معاونین و مشاورین وی.

27 - روسا و سرپرستان بنیادهای (‌مستضعفان، شهید، 15 خرداد، مسکن)، کمیته امداد امام خمینی(‌ره)، نهضت سوادآموزی، سازمان تبلیغات اسلامی،‌دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم و رئیس سازمان تعزیرات حکومتی و روسای اتاقهای بازرگانی و صنایع و معادن و تعاون، معاونین و مشاورین آنان.

28 - شاغلین در نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات.

ب - اشخاص زیر از داوطلب شدن در حوزه‌های انتخابیه قلمرو مأموریت خود محرومند مگر اینکه شش ماه[22] قبل از ثبت نام از سمت خود استعفاء‌نموده و به هیچ وجه در آن پست شاغل نباشند.[23]

1 - ائمه جمعه دائمی.

2 - قضات شاغل در امر قضاء و رؤسای دادگستری شهرستانها و استانها.[24]

3 - مدیران کل و سرپرستان دفاتر و ادارات کل استانها و معاونین آنان.

4 - مدیران کل و سرپرستان دفاتر و ادارات کل استانداریها و معاونین آنان.

5 - رؤسا و سرپرستان ادارات و سازمانهای دولتی و وابسته به دولت و معاونین آنان در استان و شهرستان.

6 - رؤسا و سرپرستان دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی اعم از دولتی و غیر دولتی و رؤسا و سرپرستان واحدها و شعب آنها.

7 - اعضای هیأت مدیره و مدیران عامل شرکتهای دولتی و وابسته به دولت در استان و شهرستان.

8 - سرپرستان مناطق و رؤسای شعب بانکها در استان و شهرستان.

9 - سرپرستان دفاتر سازمان تبلیغات اسلامی در مرکز استان و شهرستانها.

10- مدیران مراکز صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران.

11- اعضاء شوراهای اسلامی شهر و روستا .[25]

ج - اعضای هیأتهای اجرائی و ناظرین شورای نگهبان در حوزه انتخابیه تحت مسؤولیت خود.

تبصره 1 - کلیه مقامات دارای عناوین همطراز با عناوین مذکور در بندهای (‌الف) و (ب) مشمول این ماده می‌باشند. تشخیص همطرازی با سازمان‌امور اداری و استخدامی کشور[26] می‌باشد.

تبصره 2 - درمورد کسانی که طبق قوانین استخدامی و یا تعهد خدمت، استعفای آنان منوط به پذیرش آن از سوی مسؤولین مربوطه باشد، قبول‌استعفاء شرط است. همچنین استعفای پرسنل نیروهای مسلح منوط به قبول فرماندهی کل قوا می‌باشد.

تبصره 3 - به هنگام ثبت‌نام، ارائه گواهی رسمی مبنی بر قبول استعفاء و عدم اشتغال در پست و مقام و مشاغل یاد شده در بندهای (‌الف) و (ب)‌ این ماده شش ماه[27] قبل از ثبت نام الزامی است.[28]

تبصره4- جایگزین فرد مستعفی باید از سوی مرجع ذی‌صلاح بالاتر حداکثر به مدت یک‌ماه به طور رسمی معرفی شود و  فرد مستعفی در آن حوزه مسؤولیتی نداشته باشد.[29]

تبصره5- هریک از مسؤولین استانی و شهرستانی نظیر رئیس ستاد اقامه نماز و رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر مشمول حکم فوق می‌گردند.[30]

‌تبصره 6 - وزارت کشور موظف است حداقل هفت ماه قبل از ثبت‌نام از داوطلبان، مراتب را از طریق رسانه‌های گروهی به آگاهی عموم برساند.[31]

‌ماده 30 -  اشخاص زیر از داوطلب شدن نمایندگی مجلس محرومند:

1 - کسانی که در جهت تحکیم مبانی رژیم سابق نقش موثر داشته‌اند.

2 - ملاکین بزرگ که زمینهای موات را بنام خود ثبت داده‌اند.

3 - وابستگان تشکیلاتی و هواداران احزاب، سازمانها و گروههائی که غیرقانونی بودن آنها از طرف مقامات صالحه اعلام شده است.

4 - کسانی که به جرم اقدام علیه جمهوری اسلامی ایران محکوم شده‌اند.

5 - محکومین به ارتداد به حکم محاکم صالحه قضائی.

6 - مشهورین به فساد و متجاهرین به فسق.

7 - محکومین به حدود شرعی مگر آنکه توبه آنان ثابت شده باشد.

8 - قاچاقچیان مواد مخدر و معتادین به این مواد.

9 - محجورین و کسانی که به حکم دادگاه مشمول اصل چهل و نهم (49) قانون اساسی باشند.

10- وابستگان به رژیم سابق از قبیل اعضای انجمنهای شهر و شهرستان و وابستگان به تشکیلات فراماسونری و هیأت رئیسه کانونهای حزب رستاخیز‌و حزب ایران نوین و اعضای فعال آنها، نمایندگان مجلسین سنا، شورای ملی سابق و مأموران ساواک.

11- محکومین به خیانت و کلاهبرداری ، اختلاس و ارتشاء و غصب اموال دیگران و محکومین به سوء استفاده مالی به حکم محاکم صالحه قضائی.

 

فصل چهارم - هیأت اجرائی

‌ماده 31 - بلافاصله پس از صدور دستور شروع انتخابات از طرف وزارت کشور، فرماندار یا بخشدار مرکز حوزه انتخابیه دستور تشکیل هیأتهای‌اجرائی حوزه‌های فرعی را به فرماندار یا بخشدار حوزه‌های فرعی، صادر نموده و خود موظف است ظرف شش روز در مرکز حوزه انتخابیه، هیأت‌اجرائی انتخابات را با حضور هیأت نظارت شورای نگهبان به ریاست خود و عضویت رئیس ثبت احوال مرکز حوزه انتخابیه و نُه نفر معتمدین موضوع‌ماده (32) تشکیل دهد.

تبصره - در شهرستان و بخشهایی که شورای اسلامی شهرستان یا بخش تشکیل شده است، یک نفر از اعضای شورا و به انتخاب شورا، یکی از نُه‌نفر معتمدین مذکور خواهد بود.

‌ماده 32- فرماندار یا بخشدار مرکز هر حوزه انتخابیه، جهت انتخاب معتمدین اصلی و علی‌البدل هیأت اجرائی موضوع ماده (31) ، سی نفر از‌معتمدین بومی ساکن در محل و یا ساکنینی که حداقل دارای پنج سال سابقه سکونت در حوزه انتخابیه هستند را از بین کلیه اقشار واجد شرایط در این‌قانون انتخاب و به منظور تأیید صلاحیت به هیأت نظارت مربوط معرفی می‌نماید.

هیأت نظارت مزبور حداکثر ظرف مدت سه روز نسبت به تأیید صلاحیت آنان اظهارنظر کتبی خود را به فرماندار یا بخشدار ارسال می‌دارد.

فرماندار یا بخشدار مرکز حوزه انتخابیه بلافاصله از سی نفر معتمدین محلی تأیید شده از سوی هیأت نظارت، کتباً دعوت به عمل آورده و مدعوین‌حداکثر ظرف دو روز از تاریخ دعوت تشکیل جلسه می‌دهند و پس از حضور حداقل دو سوم مدعوین (‌بیست نفر) در حضور هیأت نظارت از بین خود‌نُه نفر را به عنوان معتمدین اصلی و پنج نفر را به عنوان معتمدین علی‌البدل هیأت اجرایی با رأی مخفی و اکثریت نسبی آراء انتخاب می‌نمایند.

تبصره 1 - چنانچه هیأت نظارت، معتمدین پیشنهادی فرماندار یا بخشدار مرکز حوزه انتخابیه را تأیید ننمود، فرماندار یا بخشدار مربوطه موظف‌است به تعداد دو برابر ، افراد واجد شرایط دیگری را به هیأت نظارت پیشنهاد نماید. هیأت نظارت موظف است حداکثر ظرف بیست و چهار ساعت نظر‌خود را کتبأ اعلام نماید. اگر برای بار دوم معتمدین پیشنهادی ، مورد تأیید هیأت نظارت مربوطه قرار نگیرند در صورتی که حداقل بیست نفر مورد تأیید‌باشند اعضای اصلی و علی‌البدل را از میان خود انتخاب خواهند کرد و در صورت عدم توافق فرماندار، بخشدار و هیأت نظارت شهرستان، هیأت‌نظارت استان با هماهنگی استاندار ظرف بیست و چهار ساعت، باقیمانده از سی نفر معتمد را انتخاب خواهند کرد.

‌تبصره 2 - معتمدین این ماده باید دارای ایمان و التزام عملی به اسلام (‌به جز حوزه‌های اقلیت دینی) و قانون اساسی و حسن شهرت و سواد‌خواندن و نوشتن بوده و از عوامل مؤثر در تحکیم رژیم سابق و وابسته به گروههای غیرقانونی نباشند.

‌تبصره 3 - تعداد اعضای هیأت اجرائی مرکز حوزه انتخابیه و حوزه‌های فرعی و کیفیت و مهلت تشکیل آنها یکسان است.

تبصره 4 - فرمانداران و بخشداران حوزه انتخابیه موظفند از معرفی کسانی که در هیأتهای اجرائی و شعب اخذ رأی انتخابات قبل، مرتکب تخلف‌شده باشند برای عضویت در لیست معتمدین و عضویت شعب اخذ رأی خودداری نمایند.

ماده 33 - هیچیک از اعضای هیأت اجرائی و ناظرین شورای نگهبان و اعضای شعب ثبت نام واخذ رأی نباید در حوزه انتخابیه با داوطلبان‌انتخابات به ترتیب ذیل خویشاوندی نسبی یا سببی داشته باشند.

‌الف - خویشاوندی نسبی : پدر - مادر - فرزند - برادر و خواهر.

ب - خویشاوندی سببی : همسر و پدر - مادر - برادر و خواهر او.

‌ماده 34 - اعضای هیأت اجرائی پس از پذیرفتن عضویت، ملزم به شرکت در جلسات و امضای صورتجلسات و اعتبارنامه منتخبین و انجام سایر‌وظایف قانونی می‌باشند.

تبصره 1 - در صورت عدم شرکت فرماندار یا بخشدار حوزه انتخابیه و یا رئیس ثبت احوال در جلسات، هیأت اجرائی موظف است مراتب را طی‌صورتجلسه‌ای به مقام اجرائی مافوق اعلام داشته کسب تکلیف نماید.

تبصره 2 - در صورت غیبت فرماندار یا بخشدار و یا رئیس ثبت احوال حوزه انتخابیه و یا بروز هر نوع اختلاف در هیأت اجرائی که منجر به توقف‌انتخابات شود، هیأت نظارت موظف است مراتب را به فوریت به هیأت نظارت مافوق گزارش دهد.

تبصره 3- هیأت اجرائی موظف است در صورت جلسات و گزارش کار خود موارد غیبت اعضا را با ذکر علت غیبت به وزارت کشور اعلام دارد.

ماده 35 - هرگاه در جریان انتخابات یک یا چند نفر از معتمدین هیأت اجرائی دو جلسه متوالی یا چهار جلسه متناوب از حضور در جلسات هیأت‌اجرائی خودداری نمایند یا از سمت خود استعفا دهند و یا هیأت اجرایی را از اکثریت ساقط کنند، به جای آنان به ترتیب تعداد رأی از معتمدین‌علی‌البدل وسیله فرماندار یا بخشدار دعوت به عمل خواهد آمد. در صورتی که با دعوت از اعضای علی‌البدل باز هم اکثریت حاصل نگردد، از باقیمانده‌از معتمدین (‌تا سی نفر) تامین خواهند نمود.

ماده 36 - هیأتهای اجرائی فرعی بلافاصله پس از انتخابات معتمدین تشکیل جلسه داده و تعداد و محل استقرار شعب ثبت نام واخذ رأی را تعیین‌نموده و به وسیله رئیس هیأت به فرماندار یا بخشدار مرکز حوزه انتخابیه جهت طرح در هیأت اجرائی مرکز حوزه انتخابیه اعلام می‌دارند.

‌ماده 37 - جلسات هیأتهای اجرائی اصلی و فرعی با حضور دو سوم کلیه اعضاء رسمیت یافته و اخذ تصمیم با اکثریت مطلق حاضرین خواهد بود.

‌تبصره - رأی ممتنع در حکم رأی مخالف خواهد بود.

ماده 38 - هیأت اجرایی مرکز حوزه انتخابیه پس از تعیین محلهای استقرار شعب ثبت نام و اخذ رأی در مرکز حوزه انتخابیه و بررسی و تأیید و‌تصویب مصوبات هیأت‌های اجرایی فرعی در مورد تعداد و محل شعب ثبت نام و اخذ رأی نُه روز قبل از روز اخذ رأی مبادرت به انتشار آگهی انتخابات‌حاوی تاریخ برگزاری انتخابات، ساعات اخذ رأی، شرایط انتخاب کنندگان، جرائم و تخلفات و مقررات جزایی و محل شعب ثبت نام و اخذ رأی در‌سراسر حوزه انتخابیه می‌نمایند.

تبصره - در صورت بروز بعضی از مشکلات با موافقت وزارت کشور، مهلت نُه روز تا هفت روز تقلیل می‌یابد.

‌ماده 39 - فرماندار یا بخشدار مرکز حوزه انتخابیه موظف است سه نسخه از آگهی‌های منتشره در سطح حوزه انتخابیه را به وزارت کشور ارسال‌دارد. یک نسخه از این آگهی‌ها به وسیله وزارت کشور به هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات منتخب شورای نگهبان فرستاده می‌شود.

‌ماده 40 - هیأت اجرایی مرکز حوزه انتخابیه و حوزه‌های فرعی پس از انتشار آگهی انتخابات برای هر شعبه ثبت نام و اخذ رأی پنج نفر (‌و در شعب‌پر تراکم به تشخیص هیأت اجرایی هفت نفر) از معتمدین محل که دارای سواد خواندن و نوشتن باشند، انتخاب و به فرماندار یا بخشدار جهت صدور‌حکم معرفی می‌نمایند.

تبصره 1 - اعضاء شعب ثبت نام و اخذ رأی از بین خود یکنفر رئیس، یکنفر نایب رئیس و بقیه اعضاء را به عنوان منشی انتخاب می‌نمایند و‌بایستی ترتیبی اتخاذ نمایند که یک روز قبل از روز اخذ رأی، محل شعبه آماده برای اخذ رأی باشد.

تبصره 2 - محل شعب ثبت نام و اخذ رأی مندرج در آگهی انتخابات غیرقابل تغییر است مگر اینکه دائر نمودن شعبه و یا ادامه کار آن در محل‌اعلام شده قبلی، به علت حوادث غیرمترقبه یا هر علت دیگری مقدور نباشد. که در این صورت مراتب تغییر شعبه ثبت نام و اخذ رأی توسط هیأت‌اجرایی و ناظران شورای نگهبان با ذکر علت، صورتجلسه شده و شعبه ثبت نام و اخذ رأی جدید در کوتاهترین فاصله نسبت به شعبه سابق به نحوی‌دایر خواهد شد که خللی در مراجعه رأی‌دهندگان و تشخیص محل شعبه ایجاد نشود و تبدیل شعبه باید به اطلاع مردم محل برسد.

‌تبصره 3 - تشکیل شعب ثبت نام و اخذ رأی در موزه‌ها ممنوع می‌باشد.

ماده 41 - فرماندار یا بخشدار مرکز حوزه انتخابیه موظف است مستقیما یا با تفویض اختیار به فرماندار یا بخشدار حوزه‌های فرعی برای هریک از‌شعب ثبت نام و اخذ رأی یک نفر نماینده تعیین نماید.

‌ماده 42 - هیأتهای اجرائی انتخابات مسؤول صحت جریان انتخابات در حوزه انتخابیه خود می‌باشند.

تبصره - در مواردی که وزارت کشور برای حسن انجام انتخابات در برگزاری مرحله دوم ضروری بداند، بااطلاع و تأیید هیأت مرکزی نظارت بر‌انتخابات دستور تجدید انتخاب معتمدین هیأت اجرائی حوزه انتخابیه را صادر خواهد نمود.

‌ماده 43 - کلیه امور انتخابات بخش مرکزی را هیأت اجرائی حوزه انتخابیه شهرستان انجام می‌دهد.

ماده 44 - هیأت اجرائی فرعی با تصویب هیأت اجرائی مرکز حوزه انتخابیه میتواند برای مناطق صعب‌العبور و کوهستانی و مسافتهای دور و‌نقاطی که تأسیس شعب ثابت اخذ رأی مقدور نیست، شعب اخذ رأی سیار تشکیل دهد. هیأت اجرائی مرکز حوزه انتخابیه نیز میتواند در صورتی که‌لازم بداند، نسبت به تأسیس شعب اخذ رأی سیار در مرکز حوزه انتخابیه و بخش مرکزی اقدام نماید و در هردو مورد باید به اطلاع هیأت نظارت برسد.‌و همچنین نماینده‌ای از هیأت نظارت در معیت صندوق سیار بوده و مسیر گردش صندوق را در صورتجلسه قید و تأیید نماید.

 

فصل پنجم - اعلام داوطلبی و رسیدگی به صلاحیت داوطلبان

‌ماده 45 - داوطلبان نمایندگی مجلس باید ظرف هفت روز از تاریخ انتشار دستور شروع انتخابات به وسیله وزارت کشور با مراجعه به فرمانداری یا‌بخشداری مرکز حوزه انتخابیه پرسشنامه مخصوص اعلام داوطلبی را دریافت و تکمیل و تسلیم نمایند.

‌مراتب قبلا" به وسیله وزارت کشور از طریق رسانه‌های گروهی به آگاهی عموم خواهد رسید و فرمانداران و بخشداران مکلفند مراتب را به وسایل‌مقتضی به اطلاع کلیه اهالی حوزه انتخابیه برسانند.

تبصره 1 - داوطلبان نمایندگی مجلس که واجد شرایط بوده و در خارج از کشور بسر می‌برند، باید ضمن مراجعه به سفارتخانه یا کنسولگری یا‌نمایندگی سیاسی مربوط پرسشنامه داوطلبی خود را در حضور مقامات ذی صلاح سفارت یا کنسولگری یا نمایندگی سیاسی تنظیم کرده و سفارتخانه‌نیز مفاد مندرج در پرسشنامه و مشخصات کامل داوطلب را به وسیله تلکس یا سریعترین وسیله مخابراتی و از طریق وزارت امور خارجه به وزارت‌کشور اعلام می‌نماید تا در مهلت قانونی نسبت به بررسی صلاحیت وی در هیأت اجرایی حوزه انتخابیه اقدام قانونی به عمل آید.

تبصره 2 - داوطلبان نمایندگی می‌توانند فرم داوطلبی را از وزارت کشور دریافت و پس از تکمیل به وزارت کشور ارجاع نمایند. وزارت کشور‌موظف است در اسرع وقت مراتب را به فرمانداری یا بخشداری حوزه انتخابیه مربوطه اعلام نماید.

تبصره 3 - تصویری از فرم داوطلبی و تصویر شناسنامه و دو قطعه عکس کلیه داوطلبان ظرف حداکثر سه روز پس از خاتمه ثبت نام توسط‌وزارت کشور به هیأت مرکزی نظارت ارسال می‌گردد.

‌ماده 46 - هریک از داوطلبان نمایندگی مجلس شخصاً و به صورت کتبی می‌توانند انصراف خود را به فرمانداری یا بخشداری مرکز حوزه انتخابیه‌و یا وزارت کشور اعلام نمایند و مراتب انصراف توسط وزارت کشور فوراً به اطلاع هیأت مرکزی نظارت می‌رسد. عدول از انصراف پذیرفته نمی‌شود.

‌ماده 47 - فرماندار یا بخشدار مرکز حوزه انتخابیه موظف است روزانه مشخصات کامل داوطلبان حوزه انتخابیه خود را بر اساس مفاد مندرج در‌پرسشنامه با سریعترین وسیله به وزارت کشور اعلام نماید.

وزارت کشور نیز موظف است تصویری از مشخصات کامل داوطلبان را روزانه به هیأت مرکزی نظارت اعلام نماید.

‌ماده 48 - وزارت کشور و شورای نگهبان پس از وصول مشخصات داوطلبان ، روزانه لیست کامل آنان را تهیه و به منظور بررسی سوابق آنان در‌رابطه با صلاحیتهای مذکور در این قانون به وزارت اطلاعات، دادستانی کل، سازمان ثبت احوال کشور و اداره تشخیص هویت و پلیس بین‌الملل در‌مرکز ارسال می‌دارد. مراکز مزبور موظفند ظرف پنج روز نتیجه بررسی را با دلیل و سند به وزارت کشور و شورای نگهبان اعلام نمایند.

تبصره - وزارت کشور می‌تواند در صورت لزوم از داوطلب نمایندگی مجلس انگشت‌نگاری به عمل آورد.

‌ماده 49 - وزارت کشور موظف است پس از وصول نتایج بررسی از مراجع مذکور در ماده(48) مراتب را به فرمانداران و بخشداران مراکز‌حوزه‌های انتخابیه به نحو مقتضی اعلام نماید و فرمانداران و بخشداران مراکز حوزه‌های انتخابیه موظفند عیناً مدارک و نتایج بررسی را در جلسه‌مشترک هیأت اجرائی و هیأت نظارت مرکز حوزه انتخابیه مربوطه مطرح نمایند.

‌ماده 50 - هیأتهای اجرائی مراکز حوزه‌های انتخابیه موظفند حداکثر ظرف ده روز پس از پایان مهلت ثبت نام با توجه به نتایج بدست آمده از‌بررسیهای لازم در محل و با استفاده از نتایج اعلام شده توسط وزارت کشور صلاحیت داوطلبان در رابطه با صلاحیت‌های مذکور در این قانون را مورد ‌رسیدگی قرارداده و نتیجه را کلاً به هیأت‌های نظارت اعلام نمایند.

تبصره - رد صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی باید مستند به قانون و براساس مدارک و اسناد معتبر باشد.

ماده 51 - فرمانداران و بخشداران مراکز حوزه‌های انتخابیه مکلفند نظریه رد هیأت اجرائی انتخابات را با ذکر استناد قانونی ظرف یک روز به‌داوطلبان ابلاغ نموده و با سریعترین وسیله به ضمیمه اسناد و مدارک به اطلاع هیأت نظارت استان برسانند.

تبصره - کسانی که صلاحیت آنان مورد تأیید قرار نگرفته حق دارند ظرف چهار روز از تاریخ ابلاغ به داوطلب، شکایت خود را مستدلاً به هیأت‌نظارت استان اعلام نمایند.

ماده 52 - گزارشها و شکایات واصله ظرف مدت هفت روز پس از پایان مهلت دریافت شکایت در جلسه هیأت نظارت استان رسیدگی و نتیجه‌صورتجلسه می‌شود. چنانچه نظر هیأت اجرائی مبنی بر رد صلاحیت داوطلب، مورد تأیید هیأت نظارت استان نیز باشد، هیأت نظارت مذکور موظف‌است در این خصوص، نظر هیأت مرکزی نظارت را نیز کسب نماید. هیأت نظارت استان در مورد صلاحیت سایر داوطلبان نیز نظر خود را به هیأت‌مرکزی نظارت اعلام می‌نماید. [32]

تبصره 1 - هیأت نظارت استان پس از کسب نظر هیأت مرکزی نظارت، موظف است مراتب تأیید یا رد صلاحیت کلیه داوطلبان را با استناد قانونی‌طی صورتجلسه‌ای به فرماندار یا بخشدار مربوط اعلام نماید.

تبصره 2 - فرماندار یا بخشدار موظف است نظر هیأت مرکزی نظارت، مبنی بر تأیید یا رد صلاحیت داوطلبان را که از هیأت نظارت استان دریافت‌نموده است، به نامبردگان ابلاغ نماید تا در صورت اعتراض به رد صلاحیت خود، کتباً به شورای نگهبان شکایت نمایند.

تبصره 3- در صورتی که نظر هیأت مرکزی نظارت مبنی بر رد صلاحیت داوطلبانی باشد که صلاحیت آنان مورد تأیید هیأت اجرائی مرکز حوزه‌انتخابیه قرار  گرفته است، داوطلبان می‌توانند اعتراض خود را به شورای نگهبان تسلیم نمایند . شورای نگهبان بیست روز پس از اظهارنظر هیأت مرکزی‌نظارت نظر قطعی و نهایی خود را در خصوص تأیید یا رد صلاحیت داوطلبان به وزارت کشور اعلام خواهد نمود.

ماده 53 - در صورتی که معتمدین هیأت اجرائی در بررسی صلاحیت داوطلبان و سایر وظایف خود مقررات قانونی انتخابات را رعایت ننمایند،‌فرماندار یا بخشدار موظف است با اطلاع و تأیید هیات نظارت مرکز حوزه انتخابیه و با اطلاع وزارت کشور نسبت به تعویض هریک از معتمدین هیات‌اجرائی یا به‌طور کلی تشکیل مجدد هیات اجرائی اقدام نماید، تعویض بعض اعضاء و یا تغییر کل هیات اجرائی حسب مورد طبق مواد (32) و (35)‌ این قانون انجام خواهد شد.

ماده 54 - در مواردی که طبق گزارشها و شکایات و اعتراضات واصله برای شورای نگهبان معلوم گردد که اعضاء هیأتهای نظارت از قوانین و‌مقررات تخلف نموده‌اند، شورای ‌نگهبان موظف است حسب مورد و متناسب با تخلفات انجام شده برخورد قانونی نماید.

ماده 55 - هریک از نامزدها به تنهایی یا چند نامزد مشترکاً می‌توانند به طریق زیر برای شعب اخذ رأی یک نفر نماینده به هیات نظارت حوزه‌انتخابیه معرفی نمایند:

‌الف- حوزه‌های دارای یک نماینده به ازاء هر صندوق یک نماینده.

ب - حوزه‌های دارای دو نماینده  به ازاء هر دو صندوق یک نماینده.

ج- حوزه‌های دارای سه نماینده  به ازاء هر سه صندوق یک نماینده.

‌د - حوزه‌های دارای چهار نماینده به ازاء هر چهار صندوق یک نماینده.

ه- حوزه‌های دارای پنج نماینده  به ازاء هر پنج صندوق یک نماینده.

‌و- حوزه‌های دارای شش نماینده  به ازاء هر شش صندوق یک نماینده.

‌همچنین متناسب با تعداد نمایندگان هر حوزه انتخابیه به همان تعداد از صندوقها یک نماینده.

‌این نمایندگان می‌توانند در محل شعب اخذ رأی حضور داشته باشند. چنانچه تخلفی در شعب اخذ رأی صورت گیرد بدون دخالت، مراتب را به هیأتهای‌اجرایی و نظارت بخش یا مراکز شهرستان کتباً اعلام خواهند نمود.

حضور نمایندگان هریک از کاندیداها تا پایان اخذ رأی و شمارش آراء و تنظیم صورتجلسه بلامانع است. ممانعت از حضور نمایندگان کاندیداها در شعب‌اخذ رأی ممنوع بوده و جرم محسوب می‌گردد و متخلف به مجازات مقرر در ماده (83) قانون محکوم خواهد شد.

تبصره - حضور دیگر افراد به جز مسؤولین (‌مسؤولین و اعضاء صندوقهای اخذ رأی، ناظرین شورای نگهبان، نمایندگان و بازرسان وزارت کشور،‌نمایندگان نامزدها) در شعب اخذ رأی تحت هر عنوان که باشد ممنوع است و جرم محسوب می‌گردد. مأمورین انتظامی و مسؤولین در صندوقهای اخذ‌رأی موظفند از حضور افراد غیرمسؤول جلوگیری به عمل آورند. متخلفین به مجازات مقرر در ماده (75) محکوم خواهند شد.

 

فصل ششم - تبلیغات

‌ماده 56 - فعالیت تبلیغات انتخاباتی نامزدهای نمایندگی هشت روز قبل از روز اخذ رأی (‌مرحله اول و دوم) آغاز و تا بیست و چهار ساعت قبل از‌اخذ رأی ادامه خواهد داشت.

‌ماده 57 - استفاده از هرگونه پلاکارد ، پوستر، دیوارنویسی و کاروانهای تبلیغاتی و استفاده از بلندگوهای سیار در خارج از محیط سخنرانی و امثال‌آن به استثناء عکس برای تراکت و زندگی­نامه و جزوه و همچنین سخنرانی و پرسش و پاسخ از طرف نامزدهای انتخاباتی و طرفداران آنان ممنوع می‌باشد. ‌متخلفین از این ماده به سه تا سی روز زندان محکوم می‌گردند.[33]

تبصره - اعلام نظر شخصیتها در تأیید نامزدها به شرطی مجاز است که بدون ذکر عنوان و مسؤولیت آنها باشد و مدرک کتبی مربوط به امضاء آنان‌تسلیم هیأت اجرائی انتخابات شده باشد.

ماده 58 - هیچ کس حق ندارد آگهی‌ تبلیغاتی نامزدهای انتخاباتی راکه در محلهای مجاز الصاق گردیده در زمان قانونی تبلیغات پاره و‌یا معدوم یا مخدوش نماید و عمل مرتکب جرم محسوب می‌شود.[34]

ماده 59 - انجام هرگونه فعالیت تبلیغاتی از تاریخ اعلام رسمی اسامی نامزدها برای نامزدهای نمایندگی مجلس از صدا و سیما و میز خطابه نماز‌جمعه و یا هر وسیله دیگری که جنبه رسمی و دولتی دارد و فعالیت کارمندان در ساعات اداری و همچنین استفاده از وسائل و سایر امکانات‌وزارتخانه‌ها و ادارات، شرکتهای دولتی و مؤسسات وابسته به دولت و شهرداریها و شرکتها و سازمانهای وابسته به آنها و نهادها و مؤسساتی که از‌بودجه عمومی (‌به هر مقدار) استفاده می‌کنند و همچنین در اختیار گذاشتن وسائل و امکانات مزبور ممنوع بوده و مرتکب مجرم شناخته می‌شود.

تبصره 1 - مؤسسات و نهادهایی که دارائی آنان از اموال عمومی است، همانند بنیاد مستضعفان مشمول این ماده می‌باشند.

تبصره 2 - نشریات و مطبوعات متعلق به سازمانها ، وزارتخانه‌ها ، ادارات ، نهادها و مؤسسات یاد شده در متن این ماده ، حق تبلیغ برای‌نامزدهای انتخاباتی را ولو به صورت درج آگهی ندارند.

ماده 60 - اعضای هیأتهای اجرائی و نظارت انتخابات حق تبلیغ له یا علیه هیچیک از داوطلبان انتخاباتی را نخواهند داشت.

‌ماده 61 - هرگونه الصاق ونصب اعلامیه، عکس،‌پوستر و بنر و پارچه های تبلیغاتی به طور کلی ممنوع است و مأمورین انتظامی در صورت مشاهده چنین مواردی باید نسبت به امحاء آنها اقدام نموده و متخلفین را جلب و به مقامات قضائی تحویل نمایند. استنکاف از این وظیفه جرم محسوب می‌شود.[35]

‌ماده 62 - هر گونه آگهی و آثار تبلیغاتی باید قبل از شروع اخذ رأی از محل شعبه ثبت‌نام و اخذ رأی توسط اعضاء شعب امحاء گردد.

‌ماده 63 - ستادهای تبلیغات انتخاباتی تنها در مراکز بخشها، شهرها و شهرستانها دایر می‌گردد. در شهرهای بزرگ در هر منطقه شهرداری یک‌محل به عنوان ستاد انتخاباتی می‌تواند دایر گردد. در مواردی که یک منطقه، چند عنوان از عناوین فوق‌الذکر را داشته باشد در حکم یک عنوان می‌باشد.[36]

تبصره 1 - ستاد تبلیغات انتخابات، مرکزی است که فعالیت‌های تبلیغاتی نامزدها، مندرج در مواد فصل ششم این قانون در آن ساماندهی و انجام‌پذیرد.

تبصره 2 - تشکیل ستاد تبلیغات انتخاباتی بدون اعلام نشانی محل ستاد و نام مسؤول آن به فرمانداری یا بخشداری ممنوع است.

‌ماده 64 - مطبوعات و نشریات حق ندارند آگهی یا مطالبی علیه نامزدهای انتخاباتی درج کنند و یا برخلاف واقع مطلبی بنویسند که دال بر انصراف‌گروه یا اشخاصی از نامزدهای معین باشد و درهرصورت نامزدها حق دارند پاسخ خود را ظرف هجده ساعت پس از انتشار نشریه مزبور بدهند و آن‌نشریه مکلف به چاپ فوری آن طبق قانون مطبوعات می‌باشد. در صورتی که آن نشریه منتشر نشود مسؤول آن باید با هزینه خود پاسخ نامزد را به‌نشریه مشابه دیگری ارسال دارد و آن نشریه مکلف به درج آن در اولین چاپ خود خواهد بود. انتشار اینگونه مطالب در غیر مطبوعات نیز ممنوع است‌و نامزد معترض حق دارد نظر خود را منتشر نماید.

ماده 65 - داوطلبان نمایندگی و طرفداران آنان به هیچ وجه مجاز به تبلیغ علیه داوطلبان دیگر نبوده و تنها می‌توانند شایستگی‌های خود یا‌داوطلب مورد نظرشان را مطرح نمایند و هر گونه هتک حرمت و حیثیت نامزدهای انتخاباتی برای عموم ممنوع بوده و متخلفین طبق مقررات مجازات‌خواهند شد.

 

فصل هفتم - جرائم و تخلفات

‌ماده 66- علاوه بر جرائم مندرج در این قانون ارتکاب امور ذیل جرم محسوب می‌شود:

1 - خرید و فروش رأی.

2 - رأی گرفتن با شناسنامه کسی که حضور ندارد.

3 - تهدید یا تطمیع در امر انتخابات.

4 - رأی دادن با شناسنامه جعلی.

5 - رأی دادن با شناسنامه دیگری.

6 - رأی دادن بیش از یکبار.

7 - توصیه به نوشتن اسم کاندیدای معین در ورقه رأی توسط افراد متفرقه درمحل اخذ رأی.

8 - اخلال در امر انتخابات.

9 - کم و زیادکردن آراء یا تعرفه‌ها.

10 - تقلب در رأی‌گیری و شمارش آراء.

11 - تقلب و تزویر در اوراق تعرفه یا برگ رأی یا صورتجلسات.

12 - توصیه به نوشتن اسم کاندیدای معین در ورقه رأی از طرف اعضاء شعبه اخذ رأی و ناظرین و بازرسان.

13 - تغییر و تبدیل یا جعل و یا ربودن و یا معدوم نمودن اوراق و اسناد انتخاباتی از قبیل تعرفه و برگ رأی و صورتجلسات و تلکس و تلفنگرامها و‌تلگرافها.

14 - باز کردن و یا شکستن قفل محل نگهداری و لاک و مهر صندوقهای رأی بدون مجوز قانونی.

15 - جابجایی، دخل و تصرف و یا معدوم نمودن اسناد انتخاباتی بدون مجوز قانونی.

16 - ایجاد رعب و وحشت برای رأی‌دهندگان یا اعضای شعب ثبت نام و اخذ رأی با اسلحه یا بدون اسلحه در امر انتخابات.

17 - دخالت در امر انتخابات با سِمَت مجعول و یا به هر نحو غیرقانونی.

18 - انجام یا عدم انجام هرگونه عملی که باعث مخدوش شدن رأی مردم از ناحیه اعضای شعبه اخذ رأی باشد از قبیل خودداری کردن از ممهور نمودن‌برگه تعرفه یا شناسنامه یا انتقال صندوق اخذ رأی به غیر از محل آگهی شده .

تبصره - چنانچه وقوع جرائم مندرج در این ماده موجب گردد که جریان انتخابات در یک یا چند شعبه ثبت نام و اخذ رأی از مسیر قانونی خود‌خارج شود و در نتیجه کلی انتخابات موثر باشد مراتب وسیله وزارت کشور به منظور طرح در شورای نگهبان به هیأت مرکزی نظارت اعلام می‌گردد.

ماده 67 - تشکیلات قضائی هر حوزه انتخابیه به منظور پیشگیری از وقوع جرم، ضمن هماهنگی با ناظرین شورای نگهبان و هیات اجرائی‌اقدامات لازم را در محدوده مقررات معمول می‌دارد.

تبصره - از موقع ثبت نام تا پایان انتخابات احضار و بازداشت نامزدهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی در رابطه با اتهامات قبل از نامزدی و یا‌تخلفات انتخاباتی ممنوع است مگر در مواردی که به نظر رئیس قوه قضائیه عدم بازداشت آنان موجب تضییع حق گردد و یا اخذ تأمین و تضمین لازم ‌ممکن نباشد.

 

 

‌فصل هشتم - شکایات و نحوه رسیدگی

‌ماده 68 - هیأتهای اجرائی مراکز حوزه‌های انتخابیه موظفند از تاریخ تشکیل هیات اجرائی تا دو روز پس از اعلام نتیجه اخذ رأی انتخابات،‌شکایات واصله را بپذیرند و حداکثر ظرف هفت روز از تاریخ دریافت شکایات در جلسه مشترک هیأتهای اجرائی و نظارت حوزه انتخابیه به آنها‌رسیدگی نمایند.

تبصره 1 - کسانی که از نحوه برگزاری انتخابات شکایت داشته باشند، می‌توانند ظرف هفت روز از تاریخ اخذ رأی شکایت مستند خود را به‌دبیرخانه شورای نگهبان نیز تسلیم دارند.

تبصره 2 - شکایاتی قابل رسیدگی خواهند بود که مشخصات شاکی یا شاکیان شامل نام ، نام خانوادگی ، نام پدر ، شغل ، نشانی کامل ، شماره تلفن(‌در صورت داشتن تلفن) و اصل امضاء شاکی را داشته باشد.

تبصره 3 - در صورتی که شاکی بدون دلیل و مدرک کسی را متهم نماید و عمل شاکی عنوان افترا داشته باشد قابل تعقیب و پیگیری است.

‌تبصره 4 - طرح و بررسی شکایات در مورد افراد محرمانه بوده و افشای آن ممنوع است.

‌ماده 69 - شکایاتی که در جریان انتخابات به هیات اجرائی تسلیم می‌شود مانع ادامه کار انتخابات نمی‌باشد.

‌ماده 70 - هیات اجرائی پس از بررسی شکایات و گزارشها چنانچه تشخیص دهد که امور انتخابات دریک یا چند شعبه از جریان عادی خارج شده‌و صحیح انجام نگرفته است، با تأیید هیات نظارت، انتخابات یک یا چند شعبه مزبور را در صورتی که در سرنوشت انتخابات مؤثر نباشد، باطل اعلام‌می‌نماید.

تبصره - چنانچه ابطال همه و یا قسمتی از آراء یک یا چند صندوق اخذ رأی در تغییر سرنوشت انتخابات موثر باشد ، تصمیم با شورای نگهبان‌است.

‌ماده 71 - کلیه شکایات مربوط به انتخابات، قبل از ارسال پرونده انتخاباتی به مجلس توسط وزارت کشور به هیات مرکزی نظارت ارسال و پس از‌آن، پرونده عیناً به مجلس فرستاده خواهد شد.

تبصره - شورای نگهبان موظف است کلیه شکایات مربوط به انتخابات را پس از صدور اعتبارنامه‌ها به مجلس ارسال دارد.

‌ماده 72 - درصورتی که رسیدگی به شکایات هریک از حوزه‌های انتخابیه منجر به توقف یا ابطال انتخابات گردد، اعلام آن از رسانه‌های گروهی از‌اختیارات شورای نگهبان است.

تبصره - توقف یا ابطال انتخابات در هر حوزه انتخابیه باید مستند به قانون و همراه با اسناد و مدارک معتبر و با رأی اکثریت مطلق اعضای شورای‌نگهبان باشد.

‌ماده 73 - صدور اعتبارنامه منتخبین موکول به عدم ابطال انتخابات از طرف شورای نگهبان می‌باشد و شورای نگهبان در اسرع وقت نظر خود را‌درباره انتخابات اعلام می‌نماید و وزارت کشور موظف است بلافاصله دستور صدور اعتبارنامه را بدهد.

‌ماده 74 - اعتبارنامه منتخبین به دستور وزارت کشور و با مهر و امضاء اعضاء هیات اجرائی و هیات نظارت در پنج نسخه ( یک نسخه برای شورای‌نگهبان) ظرف مدت چهل و هشت ساعت تنظیم و صادر می‌گردد.

تبصره - در صورتی که هریک از اعضای هیأتهای اجرائی و نظارت پس از اعلام نظر شورای نگهبان از امضاء اعتبارنامه خودداری کنند، متخلف از‌قانون محسوب و تا ده سال از عضویت در هیأتهای اجرائی و نظارت محروم خواهند شد و اعتبارنامه با امضاء وزیر کشور و رئیس هیات مرکزی نظارت‌بر انتخابات کشور معتبر خواهد بود.

 

 

‌فصل نهم - مجازات

ماده 75 - مجازات مرتکبین جرائم و تخلفات مقرر در بندهای (1) ، (2) ، (3) ، (4) ، (5) ، (6) ، (7) و (8) ماده (66) تا سه ماه حبس یا یک‌میلیون (000  000  1) تا پنج میلیون (000  000  5) ریال جزای نقدی و هشت سال محرومیت از عضویت در هیأتهای اجرائی و نظارت و شعب اخذ رأی می‌باشد.

ماده 76 - مجازات مرتکبین جرائم و تخلفات مقرر در بندهای (9) ، (10) ، (11) (12) ، (13) ، (14) ، (15) و (18) ماده (66) از شش ماه تا دو‌سال حبس یا سه میلیون (000  000  3) تا پانزده میلیون (000  000 15) ریال جزای نقدی و حسب مورد به انفصال از خدمات دولتی از شش ماه تا دو سال و دوازده سال‌محرومیت از عضویت در هیاتهای اجرائی و نظارت و شعب اخذ رأی می‌باشد.

ماده 77 - مجازات مرتکبین جرایم مقرر در بند (16) ماده (66) اعم از مباشر و یا معاون و یا تحریک کننده در صورتی که محاربه صدق نکند همان‌مجازات مقرر در ماده (617) قانون مجازات اسلامی می‌باشد.

‌ماده 78 - مجازات مرتکبین جرائم مقرر در بند (17) ماده (66) علاوه بر مجازات مندرج در ماده (555) قانون مجازات اسلامی، دوازده سال‌محرومیت از عضویت در هیأتهای اجرائی و نظارت و شعب اخذ رأی می‌باشد.

‌ماده 79 - مجازات تخلف از مقررات مواد (11) ، (24) ، (34) ، (40) ، (53) و (60) و تبصره‌های مربوط با رعایت مقررات قانون رسیدگی به‌تخلفات اداری عبارت است از کسر حقوق، فوق‌العاده شغل و یا عناوین مشابه ، حداکثر تا یک سوم از یک ماه تا یک سال و یا انفصال موقت از یک ماه‌تا یک سال.

تبصره - چنانچه مرتکب از کارکنان دولت نباشد از عضویت در هیأتهای اجرائی، نظارت و شعب اخذ رأی برای مدت هشت سال محروم خواهد‌شد.

‌ماده 80 - مجازات تخلف از مقررات مواد (57) و (58) پرداخت پانصد هزار(000 500)  تا یک میلیون (000  000  1) ریال جزای نقدی می‌باشد.

‌ماده 81 - مجازات مرتکبین تخلف مندرج در صدر ماده (59) و تبصره (2) آن حبس از سه تا شش ماه یا جزای نقدی از دو میلیون (000  000  2)‌تا ده میلیون (000  000  10) ریال می‌باشد و مجازات مرتکبین جرائم مندرج در قسمت اخیر ماده (59) و تبصره (1) آن همان مجازات مقرر در ماده(598) قانون مجازات اسلامی خواهد بود.

‌ماده 82 - مجازات تخلف از مقررات ماده (61) از یکصد هزار (000  100) تا دو میلیون
(000  000  2) ریال جزای نقدی می‌باشد چنانچه مأمورین‌انتظامی و سایر مقامات و مسؤولین موظف از انجام وظیفه مقرر در ذیل ماده (61) استنکاف نمایند علاوه بر مجازات مقرر فوق به انفصال موقت از یک‌تا سه ماه محکوم می‌گردند.

ماده 83 - مجازات مرتکبین تخلفات موضوع ماده (64) علاوه بر کیفر مقرر در قانون مطبوعات، جزای نقدی از یک میلیون (000  000 1) تا پنج‌میلیون (000 000  5) ریال می‌باشد. در صورتی که تخلف ارتکابی متضمن افتراء و اهانت باشد مرتکب به مجازات مقرر در قانون مجازات اسلامی‌محکوم خواهد شد.

‌ماده 84 - مجازات مرتکبین تخلف مقرر در تبصره ماده (63) از پانصد هزار (000 500) تا دو میلیون (000  000 2) ریال جزای نقدی می‌باشد.

‌ماده 85 - مجازات مرتکبین تخلف از موضوع مقرر در صدر ماده (65) جزای نقدی از پنجاه‌هزار (000  50) تا یک میلیون (000  000  1) ریال‌می‌باشد.

‌ماده 86 - در کلیه مواردی که مرتکب هر یک از تخلفات موضوع این قانون از داوطلبان نمایندگی باشند به حداکثر مجازات مقرر محکوم خواهد‌شد.

‌ماده 87 - در اجرای صحیح اصل نود و نهم (99) قانون اساسی و حفظ بیطرفی کامل، ناظرین شورای نگهبان موظفند در طول مدت مسؤولیت‌خود، بیطرفی کامل را حفظ نمایند و جانبداری ناظرین به هرطریقی از یکی از کاندیداها جرم محسوب می‌شود.

تبصره - ناظرین شورای نگهبان در صورتی که مرتکب هر یک از جرائم مربوط به هیأتهای اجرایی و یا هیأتهای اخذ رأی شوند به مجازات جرائم‌مقرر در ماده (66) و تبصره ماده (53) برای این هیأتها، محکوم می‌گردند.

‌ماده 88 - مجازاتهای این فصل به انواع مذکور در این قانون منحصر نبوده و قاضی در هر مورد می‌تواند متخلف را به مجازات مذکور در این قانون و‌یا مجازاتی که برای این تخلفات در کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی (‌تعزیرات و مجازاتهای بازدارنده) مصوب 1375.3.2 مقرر گردیده محکوم‌نماید.

 

 

‌فصل دهم - تمهید مقدمات ، تشکیل و افتتاح مجلس شورای اسلامی

ماده 89 - فرمانداران و بخشداران مرکز حوزه انتخابیه موظفند پس از اعلام ستاد انتخابات کشور مبنی بر صدور اعتبارنامه منتخبین حداکثر ظرف‌چهل و هشت ساعت نسبت به صدور اعتبارنامه‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی حوزه انتخابیه اقدام و یک نسخه از آن را به منتخب یا نماینده‌وی که کتباً معرفی می‌شود و برای دریافت آن به فرمانداری یا بخشداری مرکز حوزه انتخابیه مراجعه نموده تحویل نمایند.

‌ماده 90 - پس از آنکه اعتبارنامه‌های دو سوم مجموع نمایندگان مجلس شورای اسلامی واصل شد اداره کل قوانین مجلس شورای اسلامی مراتب‌را به منظور فراهم نمودن مقدمات افتتاح مجلس شورای اسلامی به استحضار وزیر کشور می‌رساند.

‌ماده 91 - وزیر کشور پس از فراهم نمودن مقدمات افتتاح مجلس از نمایندگان منتخب دعوت می‌نماید تا در تهران حضور یابند. نمایندگان منتخب‌موظفند ظرف پنج روز از تاریخ دعوت وزیر کشور خود را به اداره کل قوانین مجلس شورای اسلامی معرفی نمایند.

‌ماده 92 - وزیر کشور موظف است در جلسه افتتاحیه مجلس شورای اسلامی گزارش انتخابات را به مجلس شورای اسلامی تقدیم نماید.

‌ماده 93- آئین‌نامه اجرائی این قانون را وزارت کشور تهیه و با تصویب هیات وزیران به اجراء می‌گذارد.

ماده 94 - کلیه قوانین و مقررات مغایر با این قانون ملغی‌الاثر می‌باشد.[37]


 


[1] ماده«4» اصلاحی مورخ 26/1/1386

[2] قانون استفسار، ماده (6) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب 15/2/1383 بشرح ذیل است:

قانون استفساریه ماده (6) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی- موضوع استفساریه:

ماده واحده- با عنایت به مفاد ماده (6) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی- مصوب 7/9/1378- به­ویژه تبصره آن ((سنوات نمایندگی در مجلس شورای اسلامی)) در کدامیک از صور ذیل جزو سابقه خدمت دولتی قابل احتساب می­باشد؟

الف- صرفاً سنوات نمایندگی بعد از تاریخ 7/9/1378

ب- سنوات نمایندگی اعم از قبل یا بعد از تاریخ فوق فارغ از تاریخ استخدام در دستگاه دولتی.

نظر مجلس: سنوات نمایندگی اعم از قبل یا بعد از تاریخ فوق، فارغ از تاریخ استخدام در دستگاه دولتی جزو سابقه خدمت دولتی قابل احتساب می­باشد. افراد مشمول این قانون از کلیه امتیازات قانونی مستخدمین رسمی دولت نیز بهره­مند خواهند شد. این قانون از تاریخ تصویب لازم­الاجرا است.

قانون فوق مشتمل بر ماده واحده در جلسه علنی روز سه­شنبه مورخ پانزدهم اردیبهشت ماه یکهزار و سیصد و هشتاد و سه مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 16/2/1383 به تأیید شورای نگهبان رسیده است.

[3] ماده«8» اصلاحی 13/10/1378

[4] تبصره «2» اصلاحی مورخ 25/8/1379

[5] تبصره «3» اصلاحی مورخ 25/8/1379

[6] تبصره «4» الحاقی مورخ 26/12/1383و اصلاحی مورخ 26/1/1386

[7] تبصره «6» الحاقی مورخ 25/8/1379 که به موجب مصوبه مورخ 26/1/1386 حذف شد.

[8] مستفاد از حکم جزء (1) قانون اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب 13/10/1378 و با توجه به متن مشروح مذاکرات عبارتهای «‌اکثریت یک سوم» مذکور در متن ماده فوق به عبارت « اکثریت حداقل یک چهارم»تغییر یافته است.

[9] تبصره «6» الحاقی مورخ 7/2/1383

[10] تبصره «7» الحاقی مورخ 26/1/1386

[11] تبصره «2» اصلاحی مورخ 25/8/1379

[12] تبصره «3» اصلاحی مورخ 25/8/1379

[13] علیرغم حذف ماده مذکور به استناد مصوبه مورخ 26/1/1386 از آنجایی که در قوانین مختلف به مواد متعددی از این قانون ارجاع داده شده‌است، لذا از تغییر مواد بعدی خودداری گردید.

[14] به موجب مصوبه مورخ 26/1/ 1386 ماده(18)و تبصره‌ آن حذف و بندهای «1» تا «4» از ماده  «18»منتزع و به عنوان بندهای «12» تا «15» این ماده الحاق گردیده است.

[15] این تبصره به عنوان تبصره«2» مکرر مورخ 13/10 1378 الحاق گردید.

[16] بند«2» اصلاحی مورخ 13/10/1385

[17] بند«4» اصلاحی مورخ 13/10/1385

[18] تبصره«2» اصلاحی مورخ 13/10/1385

[19] تبصره«3» الحاقی مورخ 26/1/1386

[20] به موجب مصوبه مورخ 26/1/1386 مدت «دو ماه» به «شش ماه» تغییر یافته است.

[21] بند «الف» این ماده اصلاحی مورخ 25/8/1379

[22]  به موجب مصوبه مورخ 26/1/1386 مدت «دو ماه» به «شش ماه» تغییر یافته است.

[23] بند «ب» این ماده اصلاحی مورخ 25/8/1379

[24] ردیف «2» اصلاحی مورخ 26/1/1386

[25] ردیف «11» الحاقی مورخ 26/1/1386

[26] به موجب مصوبه مورخ 11/12/1378 شورای عالی اداری، سازمان امور اداری و استخدامی کشور با سازمان برنامه و بودجه ادغام و نام آن به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تغییر یافته است.

[27] به موجب مصوبه مورخ 26/1/1386 مدت «دو ماه» به «شش ماه» تغییر یافته است.لازم به ذکر است که قبلاً به موجب مصوبه مورخ 25/8/1379 مدت «سه ماه» به «دو ماه» تقلیل یافته بود.

[28] تبصره «3» اصلاحی مورخ 25/8/1379

[29] تبصره «4» الحاقی مورخ 26/1/1386

[30] تبصره «5» الحاقی مورخ 26/1/1386

[31] این تبصره تحت عنوان تبصره «4» بوده و در تاریخ 25/8/1379 اصلاح و نهایتاً با الحاق دو تبصره به عنوان تبصره های «4» و«5» به موجب مصوبه مورخ 26/1/1386 به عنوان تبصره «6» در آمده است. همچنین عبارت سه ماه به‌لحاظ اصلاحیه مورخ 26/1/1386 به هفت ماه تغییر یافته است.

[32]  قانون تغییر حوزه انتخابیه داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی

ماده واحده ـ از تاریخ تصویب این قانون به داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی که در موعد مقرر قانونی در یکی از حوزه‌های انتخابیه ثبت‌نام نموده‌اند و صلاحیت آنها تأیید شده است فقط برای یک‌بار در مرحله اول انتخابات هر دوره اجازه داده می‌شود تا پانزده روز قبل از روز اخذ رأی، حوزه انتخابیه خود را از طریق وزارت کشور یا حوزه‌ای که در آن ثبت‌نام نموده‌اند تغییر دهند.

تبصره 1 ـ داوطلبان مشمول تبصره(3) ماده(52) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب 7/9/1378 پس از اعلام نظر نهایی شورای نگهبان مبنی بر تأیید صلاحیت آنان می‌توانند ظرف بیست و چهار ساعت نسبت به تغییر حوزه انتخابیه خود اقدام نمایند .

تبصره 2 ـ داوطلبان موضوع این قانون نیاز به ثبت‌نام مجدد نداشته و به جز در مواردی که مدارک جدیدی در حوزه انتخابیه جدید به دست آمده است نیاز به بررسی مجدد صلاحیت آنها نمی‌باشد.

تبصره 3 ـ مفاد این نافی اجرای بند(5) ماده(28)‌ و بند(ب) ماده(29) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب 7/9/1378 نخواهد بود.

تبصره 4 ـ هزینه احتمالی ناشی از اجرای این قانون از محل اعتبارات پیش بینی شده برای برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی تأمین خواهد بود.

تبصره 5 ـ‌ آیین‌نامه اجرایی این قانون توسط وزارت کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.

قانون فوق مشتمل بر ماده واحده و پنج تبصره در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ بیست و چهارم دی‌ماه یک هزار و سیصد و هشتاد و دو مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 14/11/1382 به تأیید شورای نگهبان رسیده است.

[33]الف: اصلاحی مورخ  13/10/1378

ب:  قانون تفسیر بند (2) قانون اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب 29/10/1378

موضوع استفسار

منظور از تراکت و زندگینامه و جزوه در ماده (57) قانون اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شواری اسلامی مصوب 13/10/78 چیست؟

ماده واحده- مقصود از تراکت هر نوع مطلب و عکس مجاز تبلیغاتی است که در قطع حداکثر 20× 15 سانتیمتر از کاغذ یا مقوا چاپ و منتشر می‌گردد. زندگی‌نامه و جزوه نیز هر نوع مطلب و عکس مجاز تبلغاتی است که بصورت دفتر یا کتاب منتشر شده و اندازه صفحات آن نباید از 20 × 15 سانتیمتر تجاوز نماید.

تاریخ تصویب 29/10/78 تاریخ تایید شورای نگهبان 29/10/78

[34] اصلاحی مورخ  13/10/1378

[35] اصلاحی مورخ  13/10/1378و اصلاحی مورخ 26/1/1386

[36] اصلاحی مورخ  13/10/1378

[37]. این ماده اصلاحی مورخ 26/1/1386

+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم دی ۱۳۸۶ساعت 8:0  توسط اکبر ستاری  | 

مادر و فرزندش

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم دی ۱۳۸۶ساعت 10:32  توسط اکبر ستاری  | 

به گزارش مهر، دکتر محمود احمدی نژاد در مراسم تقدیر از دانشجویان نمونه سال 86 دانشگاهها

 •  با شرایط امروز جوانان ما باید خود را برای مدیریت جهان آماده کنند. 
 • نگاه ملت ایران بخصوص جوانان آن باید به قله های پیشرفت و سعادت کشور باشد زیرا ملت ایران و جوانان آن ، این شایستگی را دارند تا به سرعت خود را به بالاترین قله های علمی جهان برسانند.
 •  امروز همه جهانیان نیازمند یک حرکت جدید هستند، این برای ملت ایران وظیفه است که پرچمدار همه ملت های عالم باشد.
 •  بشریت امروز از فضای موجود به تنگ آمده است .
 •   شما شاهد احیای مجدد هویت ملت ایران و خودباوری و همچنین قرار گرفتن در مسیری هستید که همه معادلات به نفع ایران رقم می خورد.
 • این کشورهایی که به اصطلاح طرفدار آزادی ، صلح و دموکراسی هستند حرفی برای کشورهای خودشان ندارند حتی نمی توانند مردم خود را اداره کنند. آنها به چه جرمی انسانها را می کشند . به جرم اینکه به دفاع از کشورهای خود می پردازند؟ حال همین کشورهای زورگو می خواهند تروریسم را از بین ببرند در حالی که منشاء تروریسم خودشان هستند.
 •  این کشورها با تشکیل برخی سازمانهای می گویند که ما بدنبال مقابله با تروریسم هستیم اما در عمل می بینیم که در پستو بدنبال تروریسم می گردند.
+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم دی ۱۳۸۶ساعت 8:33  توسط اکبر ستاری  | 

شهيد رضا شمس آبادي

شهيد رضا شمس آبادي

با همه کوششهایی که پس از قتل منصور برای حفظ امنیت مقامات مملکت‏به عمل آمده بود، روز 21 فروردین 1344 (10 آوریل 1965) سرباز وظیفه رضا شمس آبادی 22 ساله، یکی از افراد گارد سلطنتی که در کاخ مرمر، مامور نگهبانی بود، محمد رضا شاه را هنگامی که از اتومبیل در مقابل سرسرای کاخ پیاده شد، به رگبار مسلسل بست.شاه باشتاب خود را به داخل ساختمان رسانید، ولی دو تن از درجه داران اسکورت او، مورد اصابت گلوله شمس آبادی قرار گرفته و کشته شدند.شمس آبادی نیز با گلوله درجه داران اسکورت به قتل رسید.

. تير اندازی به شاه، رهبر انقلاب سفید، دو ماه و بیست روز پس از ترور نخست وزیر، نشانه نارضایتی شدید و ناپایداری رژیم بود. نخست‏سعی شد از علنی شدن حادثه جلوگیری به عمل آید، خبر روزنامه‏های عصر روز 21 فروردین حاکی از «نزاع چند سرباز در کاخ مرمر بود که منجر به تیراندازی و قتل دو سه نفر شده بود!» روز بعد، روزنامه‏ها خبر دادند: «هنگامی که اعلیحضرت عازم دفتر کارشان بوده‏اند، یک سرباز وظیفه به علت جنون آنی به ایشان تیراندازی کرده و در نتیجه باغبان و دو تن از مامورین کاخ کشته شده‏اند..» . (13)

دولت، در مورد حادثه کاخ مرمر، چهارده تن را به اتهام کوشش در انجام سوء قصد به جان شاه بازداشت و محاکمه کرد.هر چند دادستانی ارتش نتوانست ادعای خود را در مورد رابطه بین دستگیر شدگان و رضا شمس آبادی به اثبات برساند، ولی این موضوع روشن شد که متهمین در جلساتی که با هم داشته‏اند، و یکی از آنها در هتل پالاس تهران بوده، شاه و رژیم او را محکوم کرده بودند. میانگین سن دستگیر شدگان 27 سال بود.همگی به خانواده‏های متوسط تعلق داشتند، نیمی از آنها معلم یا دانشجو بودند و بیشترشان از ایدئولوژی مارکسیسم - لنینیسم هوا خواهی می‏کردند.پرویز نیکخواه، 26 ساله، که ظاهرا رهبر گروه شناخته می‏شد، استاد دانشکده پلی تکنیک تهران بود و در مسائل سیاسی و ایدئولوژیکی تبحر داشت.

نیکخواه پس از مدتی که از دوره زندان او گذشت، با اعتراف به اشتباه در قبول راهی که انتخاب کرده بود، مورد عفو قرار گرفت. سپس در وزارت اطلاعات به عنوان ایدئولوگ به خدمت رژیم در آمد.وی در مصاحبه اختصاصی با جیمز بیل، استاد دانشگاه، و پژوهشگر آمریکایی در اواخر سال 1349 (1970 میلادی) در دفتر کارش، در وزارت اطلاعات گفته است «اگر در ایران یک تحول سیاسی پایدار صورت نگیرد «انفجار» بزرگی روی خواهد داد» . (14)

نیکخواه، پس از پیروزی انقلاب سال 1357 محاکمه و اعدام شد.

از سايت اhowzah.net

شهيد رضا شمس آبادي


تاريخ تولد :1319

نام پدر :علي اكبر

تاریخ شهادت : 21/1/1343

محل تولد :اصفهان /كاشان /شمس آباد

طول مدت حیات :24

محل شهادت :تهران

  مزار شهید :

رضا در سال 1319 در روستاي شمس‌آباد حومه نوش‌آباد از توابع شهرستان آران و بيدگل ( استان اصفهان ) چشم بر جهان هستي گشود. کودکي او در هاله‌اي از فقر و تنگدستي سپري شد. چندي بعد رضا پدر را در امر معاش خانواده ياري رساند و در امر نخ‌ريسي، دروچيني و خوشه جمع‌کني به مادر کمک کرد. تحصيل را به صورت شبانه آغاز کرد و خواندن و نوشتن را فرا گرفت. در سن 14 سالگي پدر خود را از دست داد و بدين ترتيب مشکلات زندگي او بيش از پيش شد. در سال 1339 زماني‌که دکتر اميني، عامل امپرياليسم به کاشان سفر کرد، رضا قصد داشت با شيشه اسيد او را ترورکند. اما شيشه به اتومبيل دکتر اميني اصابت کرد و نقشه او اجرا نشد.
شمس‌آبادي پس از قيام 15 خرداد به سبب تنگدستي، چهار مرتبه از خدمت سربازي معاف شد. اما تقدير چنين بود که صحنه شهادت او در کاخ ظلم پهلوي رقم بخورد.
شمس‌آبادي تلاش زيادي کرد تا در گارد جاويدان شاه استخدام شود ولي به علت دو سانت کوتاهي قد، موفق نشد و به عنوان سرباز لشکر گارد شاهنشاهي به انجام وظيفه مشغول شد. او اعتقاد داشت « فقط مرجعيت شيعه است که مي‌تواند ملت را نجات دهد.»
روز بيست و يکم فروردين ماه سال 1343 تصميم گرفت هنگام ورود « محمدرضا پهلوي » به کاخ مرمر، او را به هلاکت رساند. او در مقابل در ورودي کاخ قرار گرفت، اما به علت تأخير چند دقيقه‌اي شاه، نقشه عملي نشد. استوار بابايي که در پشت يکي از درختان مخفي شده بود، او را مورد هدف قرار داد؛ اما شمس‌آبادي او را به هلاکت رساند. سپس با استوار آيت لشگري روبه‌رو شد. آيت لشگري نيز به سرنوشت بابايي دچار شد. شاه به سمت دفتر خود دويد. رضا نيز به دنبالش رفت و فرياد زد: من بايد اين جلاد را بکشم. اما افسوس که رگبار مسلسل دژخيمان دفتر مخصوص شاه اين قهرمان 24 ساله را خونين پيکر بر زمين انداخت. ايادي رژيم بعد از شهادت او اعلام کردند: «رضا شمس‌آبادي از نيروهاي حزب توده بوده که با اين عمل خواسته است شاه با تدبير و دلسوز ملت را از ميان بردارد؟ » پيکر شهيد رضا شمس‌آبادي در مکاني نامعلوم به خاک سپرده شد تا نشاني از او باقي نماند. اما او با مرگ سرخش؛ درخشان‌ترين پرونده مظلوميت يک ملت را گشود و فرياد حق‌خواهي مستضعفين ايران را به گوش جهانيان رساند.
سنگ يادبود اين شهيد بزرگوار درکنار ديگر شهداي شهر نوش‌آباد در جوار امامزاده محمدبن‌زيد‌بن‌حسن‌مجتبي (ع) مورد علاقه و احترام مردم قرار دارد.

منبع:خبرگزاري ايرنا

مرحوم علی اکبر شمس آبادی  پسر عموی مرحومه سلطان ستاری (مادر بزرگ پدر اینجانب ) بوده است. خواهر شهيد رضا شمس آبادی ( همسر مرحوم احمد طحان )هم اکنون در محله ی دروازه بیدگل زندگی میکند .

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوازدهم دی ۱۳۸۶ساعت 12:20  توسط اکبر ستاری  | 

سه رئیس جمهور در یکسال

سال ۱۳۶۰ سالی که در طول آن سال ایران سه رئیس جمهور داشت.
 • بني‌صدر  روز 12 بهمن 1357 همراه با امام خميني و با هواپيماي حامل وي به تهران آمد .
 • بني‌صدر در اولين انتخابات رياست جمهوري كه در 5 بهمن 1358 و به فاصله كمتر از يك سال پس از پيروزي انقلاب برگزار شد، توانست با حدود 11 ميليون رأي ساير رقيبان خود از جمله شهيد محمد حسن آيت‌، صادق قطب‌زاده‌، دريادار مدني‌، كاظم سامي‌، صادق طباطبايي‌، داريوش فروهر و حسن حبيبي را پشت سر گذاشته و به عنوان اولين رئيس جمهور اسلامي ايران انتخاب گردد.
 • رياست جمهوري بني‌صدر رسماً از 15 بهمن 1358 كه وي در برابر امام خميني سوگند ياد كرد، آغاز شد.
   
 • رياست جمهوري بني‌صدر تنها 17 ماه به طول انجاميد. 
 •    امام خميني روز 20 خرداد 1360 طي حكمي وي‌ را از سمت فرماندهي كل نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران بركنار کرد.
 • 10 روز پس از صدور حكم امام‌، هاشمي رفسنجاني ـ رئيس وقت مجلس شوراي اسلامي‌ـ گزارش آراء نمايندگان مجلس را در مورد عزل بني‌صدر از رياست جمهوري به اطلاع امام رساند.  روز 31 خرداد 1360، لايحه عدم كفايت سياسي بني‌صدر براي ادامه منصب رياست جمهوري به تصويب نمايندگان مجلس شوراي اسلامي رسيد. 
 • امام (ره) نيز در پاسخ به نامه رئيس مجلس‌،  بني‌صدر را از رياست جمهوري عزل كردند.اول تير 1360
 • عزل بني صدر اختفاء وي را به مدت 5 هفته در پي داشت. وي سپس همراه مسعود رجوي رييس سازمان مجاهدين خلق (منافقين‌)، در روز هفتم مرداد 1360 مخفيانه تهران را به قصد پاريس ترك كردند.او با يك فروند هواپيماي بوئينگ 707 به خلباني سرهنگ معزي، خلبان ويژه شاه، از كشور گريخت‌.( معزي در ديماه 1357 پس از آن كه شاه را به مصر و سپس به مراكش برد، در بازگشت از مراكش با تظاهر به جانبداري از انقلاب اسلامي، وارد كشور شد.) بني‌صدر هنگام ورود به فرودگاه مهرآباد و فرار از كشور، سوار بر اتومبيل وانت و ملبس به لباس زنانه بود. 
  منبع:
  http://www.ir-psri.com/Show.php?Page=ViewArticle&ArticleID=55&SP=Farsi
 • معزي- قديم و جديد
 • دومین دوره انتخابات ریاست جمهوری پس از عزل بنی‌صدر جمهوری در 2 مرداد 1360 و در شرایطی كه حدود یك سال از شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران می‌گذشت برگزار شد.
 • نامزدهای اصلی این دوره محمدعلی رجایی، عباس شیبانی، ‌اكبر پرورش و حبیب‌الله عسگراولادی بودند كه از این میان محمدعلی رجایی به عنوان دومین رییس جمهور انتخاب و حكم تنفیذ وی توسط امام خمینی صادر شد.

 • دوران ریاست جمهوری رجایی تنها یك ماه دوام آورد و در روز 8 شهریور 1360 بر اثر انفجار بمب در ساختمان نخست وزیری به همراه محمدجواد باهنر به شهادت رسید.

 • پس از شهادت رجایی، بلافاصله مقدمات برگزاری انتخابات سومین دوره ریاست جمهوری در تاریخ 10/7/1360 فراهم شد. در این دوره 46 نفر داوطلب ریاست جمهوری بودند كه صلاحیت 4 نفر از آنها تایید شد. این چهار نفر عبارت بودند از: سیدعلی خامنه‌ای، اكبر پرورش، حسن غفوری‌فرد و سیدرضا زواره‌ای.

 • منتخب این دوره آیت‌الله خامنه‌ای بود كه حكم تنفیذ ایشان در تاریخ ۱۷/۷/۶۰ توسط رهبر فقید انقلاب صادر شد.

   

http://sharifnews.com/?8339

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوازدهم دی ۱۳۸۶ساعت 9:15  توسط اکبر ستاری  | 

آنجلينا جولي»، بازيگر ضدجنگ و ضد‌بوش هاليوود

به گزارش فارس، طی یک نظر سنجي كه نتيجه آن پنجشنبه گذشته توسط خبرگزاري رويترز اعلام شد، «آنجلينا جولي»، بازيگر ضدجنگ و ضد‌بوش هاليوود به عنوان بشر دوست‌ترين هنرمند هاليوود در سال 2007 معرفي شد.

«جولي» به خاطر كارهايي كه به عنوان سفير صلح سازمان ملل و مادر خوانده چهار فرزند انجام داده، در ميان عموم مردم قابل احترام است، او همچنين در زمينه افزايش آگاه‌سازي جهانيان نسبت به درد و رنجي كه مردم آفريقا متحمل مي‌شوند، كارهاي مثمر ثمر فراواني انجام داده است.

+ نوشته شده در  سه شنبه یازدهم دی ۱۳۸۶ساعت 8:43  توسط اکبر ستاری  | 

حمید عاملی

 بیدار شهر : قدیمی ترین خاطره ام از آقای حمید عاملی هنرنمایی او در داستانهای رادیویی کارآگاه «جاني دالر» بود که او نقش «سرگروهبان والش » یا والژ را  بازی مي‌كرد. نقش جانی دالر را آقای حیدر صارمی به عهده داشت . هفته ای یکبار به مدت نیم ساعت پخش میشد و در پایان سوال میشد که جانی دالر چگونه مجرم را شناخت . من این برنامه را فوق العاده دوست داشتم . بعد از آن بسیاری از شبها را با او به صبح رساندم او در استودیوی رادیو و من در رختخواب. یکبار تلفنی با او صحبت کردم که به من گفت : همشهری هستیم . پس از آن وقتی در انتظار اخبار ساعت ۱۴ بودم قصه های او را گوش میدادم . اخیرا در چند برنامه تلویزیونی او را دیدم که بسیار خنده رو بود و کمی چاق شده بود و من نگران او بودم که مبادا قلبش بیمار شود ولی گویا او متاسفانه اکنون با سرطان ریه دست و پنجه نرم میکند . او در مراسمی که به منظور تجلیل از وی بر پا شده بود گفته است : تلاش مي‌كنم كه خوب شوم و برگردم - سرطان شد مچاله در مشتم / به اميد و اراده آن را كشتم .

همچنین در اینجا یاد میکنم از دیگر قصه گوهای رادیو مرحوم صبحی  و شادروان خانم مولود عاطفی .

+ نوشته شده در  سه شنبه یازدهم دی ۱۳۸۶ساعت 8:21  توسط اکبر ستاری  | 

كاركنان انتقالي

پرداخت مابه التفاوت حقوق و مزاياي كاركنان انتقالي به دستگاههاي دولتي
چاپ  ايميل

بسمه تعالي

با صلوات بر محمد وآل محمد

تصويب نامه هيئت وزيران

هيات وزيران در جلسه مورخ 13/8/1386 بنا به پيشنهاد معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور و به استناد ماده (6) قانون نظام هماهنگ پرداخت كاركنان دولت مصوب 1370 و ماده (6) قانون استخدام كشوري تصويب نمود :

1-در صورت انتقال يا ماموريت كارمندان دستگاههاي اجرايي به ساير دستگاه هاي مشمول ماده (160) قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادي ،‌اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران ـ مصوب 1383- و انتصاب آنان به پست‌هاي سازماني همتراز و بالاتر از دستگاه جديد ،چنانچه ميزان حقوق و مزاياي مستمر آنان در مقايسه با شغل مورد تصدي قبلي كاهش يابد ما به التفاوت آن در دستگاه جديد به عنوان فوق العاده  جذب به فوق العاده جذب آنان در دستگاه مقصد اضافه و پرداخت خواهد شد

2-انتقال كارمندان پيماني دستگاه اجرايي به ساير دستگاهها در صورت وجود پست سازماني و پرداخت حقوق و مزايا از محل اعتبارات دستگاه انتقال گيرنده و موافقت هر دو دستگاه مجاز است. در صورت انتقال دستگاه اجرايي مقصد از هر حيث قائم مقام دستگاه مبداء مي شود .

اين مصوبه در تاريخ 28/8/1386 با شماره 138180/ت38581هـ از سوي معاون اول رئيس جمهور براي اجرا ابلاغ شده است.

پرويز داودي

معاون اول رئيس جمهور
+ نوشته شده در  دوشنبه دهم دی ۱۳۸۶ساعت 9:39  توسط اکبر ستاری  | 

وظايف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

وظايف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

 1- شناساندن مباني، مظاهر، اهداف انقلاب اسلامي به جهانيان با بهره‌گيري از وسايل و امكانات هنري و سمعي و بصري، كتب و نشريات و برگزاري گردهمايي فرهنگي و ساير اقدامات لازم در داخل و خارج از كشور با همكاري وزارت امور خارجه وساير دستگاه‌هاي ذي‌ربط.

2-مطالعه و تحقيق در زمينه تبليغات رسانه‌هاي جهاني وكشف روش‌هاي مورد عمل آنها و اتخاذ شيوه‌هاي مناسب مقابله با آن در صورت لزوم.

3- گردآوري و طبقه‌بندي كليه مدارك فرهنگي انقلاب اسلامي از قبيل: فيلم، كتاب، تصوير و ساير انتشارات مربوط به جمهوري اسلامي ايران و نشر موارد لازم.

4- تمركز و بررسي اخبار و اطلاعات مربوط به پيشرفت برنامه‌ها و فعاليتهاي دستگاه‌هاي دولتي در نهادهاي انقلاب اسلامي به منظور انتشارات آنها.

5- اجراي قوانين مربوط به مطبوعات و نشريات و تعيين ضوابط و مقررات مربوطه و تمركز، توزيع ونشر انواع آگهي‌هاي دولتي و اجراي آن در داخل و خارج از كشور.

6- انعقاد قرارداد در زمينه مبادلات فرهنگي، هنري، سينمايي، جهانگردي، خبري، مطبوعاتي و شركت در جلسات سازمانهاي منطقه‌اي و بين‌المللي در موارد مربوطه با همكاري و هماهنگي وزارت امور خارجه با رعايت قانون اساسي.

7- ايجاد، توسعه و اداره كليه امور نمايندگي‌هاي فرهنگي ايران در خارج و تعيين نمايندگان فرهنگي و مطبوعاتي و نظارت كامل به اجراي وظايفي كه به عهده آنان نهاده مي‌شود.

8- انجام همكاري‌هاي فرهنگي و ارشادي با مركز اسلامي و فرهنگي و ساير كشورها به منظور اشاعه فرهنگ اسلامي.

9- اداره امور حج و اوقاف و امور خيريه در چهارچوب قوانين حج و اوقاف و امور خيريه.

10- گردآوري خبرها، گزارشها، مقالات و عكسهاي مربوط به ايران و كشورهاي جهان و توزيع آن بين رسانه‌هاي گروهي كشور و همچنين پخش و انعكاس رويدادهاي مختلف كشور و منطقه در زمينه پيشرفت و تحولات سياسي، اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي، ورزشي بين وسائل ارتباط جمعي كشورهاي جهان.

11-ايجاد و توسعه و بهره‌برداري از تأسيسات ايرانگردي و جهانگردي از هر نوع كه باشد و همچنين تأمين وسائل لازم براي مسافرتهاي فردي و جمعي جهانگردان ايراني وخارجي در داخل كشور اعم از زميني، هوايي و دريايي و تأمين خدمات جهانگردي و اقدامات لازم براي ارائه پيشرفتهاي مملكتي و شناساندن تحولات فرهنگي و تمدن و جاذبه‌هاي جهانگردي ايران.

12-تقويت روح تحقيق و تتبع و ابتكار در تمام زمينه‌هاي فرهنگي و هنر اسلامي و ايراني از طريق تشويق وحمايت نويسندگان، شعرا، ادبا، هنرمندان و معرفي و بزرگداشت علما، عرفا و شخصيت‌هاي فرهنگي جهان اسلام و توليد و نشر آثار مربوط به آنان و همچنين پرورش استعدادها و ذوق فرهنگي و هنري افراد.

13-تعيين ضوابط اعطاي جوايز در زمينه‌هاي فرهنگي و هنري در چهارچوب آيين‌نامه‌هاي مربوط.

14-ايجاد و توسعه و تجهيز واداره كتابخانه‌هاي عمومي و تاسيسات فرهنگي، هنري و سينمايي وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در سراسر كشور.

15-صدور اجازه تأسيس، انحلال و نظارت بر موسسات خبري و نمايندگيهاي خبرگزاريها و رسانه‌هاي خارجي و صدور اجازه فعاليت براي خبرنگاران خارجي و داخلي دركشور، طبق مقررات مربوطه.

16-صدور اجازه تأسيس، انحلال و نظارت بر نحوه كار و فعاليت كانونهاي تبليغاتي، چاپ‌خانه‌ها و موسسات تكثير و موسسات وابسته به صنعت چاپ و نظارت بر كيفيت محتواي آگهي‌ها و كارهاي چاپي طبق ضوابط و مقررات قانوني مربوطه.

17-صدور اجازه تأسيس، توسعه يا انحلال موسسات آزاد آموزشهاي هنري و فرهنگي و سينمايي و نيز انجمن‌هاي فرهنگي و هنري و تصويب آيين‌نامه مربوطه و نظارت بر اجراي آنها طبق ضوابط و مقررات قانوني و مربوطه.

18-برنامه‌ريزي درجهت ايجاد و اصلاح و يا تكميل تأسيسات جهانگردي از طريق سرمايه‌گذاري مستقيم و يا اعطاي وام به بخش خصوصي و يا مشاركت با آنها و يا با سازمانهاي دولتي و شهرداري‌ها و صدور اجازه و نيز نظارت در تاسيس و اداره واحدهاي اقامتي و پذيرائي و دفاتر خدمات مسافرتي و جهانگردي و سياحت و زيارت فعاليت دارند و درجه‌بندي و نرخ‌گذاري اين تأسيسات با همكاري سازمانهاي ذي‌ربط.

19-نظارت بر فعاليتهاي فرهنگي، هنري، تبليغاتي اقليت‌هاي مذهبي و ديني شناخته شده درقانون اساسي.

20-صدور اجازه ورود و خروج آثار سمعي و بصري، آثار هنري، مطبوعات و نشريات و كليه مواد تبليغي و فرهنگي مشكوك.

21-تهيه و تدوين آيين‌نامه‌ها و ضوابط ناظر بر تشكيل جشنواره‌ها و نمايشگاه‌هاي فرهنگي و هنري و مسابقات سينمايي و ادبي در داخل و خارج كشور.

22-صدور اجازه تأسيس يا انحلال مراكز يا موسسات و مجامع فرهنگي، مطبوعاتي، خبري، هنري، سينمايي، سمعي و بصري و موسسات انتشاراتي و تبليغاتي در كشور و نظارت برفعاليتهاي آنها و همچنين ناشرين و كتابفروشان در چارچوب ضوابط و مقررات مربوطه.

23-هدايت و حمايت از فعاليت مراكز و موسسات فيلم‌سازي، سناريونويسي، سينما‌ها، كانونها و مراكز نمايش فيلم، عكاس‌خانه‌ها، و توليدكنندگان نوار سمعي و بصري و صدور اجازه تأسيس و يا انحلال اينگونه واحدها و نظارت بر آنها در چارچوب شرايط و مقررات مربوطه.

24-نظارت بر فعاليتهاي فرهنگي، هنري تبليغاتي خارجيهاي مقيم ايران با همكاري دستگاه‌هاي ذي‌ربط.

25-تحقيق درباره اثرات وسائل ارتباط جمعي و سنجش ميزان تأثير برنامه‌ها و فعاليتهاي گفتاري، تصويري، مطبوعاتي، خبري، و متون چاپ شده در افكار عمومي با همكاري دستگاه‌هاي ذي‌ربط.

26-انجام مطالعات و تحقيقات لازم پيرامون مسائل و مباني فرهنگ عمومي، هنر سينما و تئاتر و ديگر زمينه‌هاي فرهنگي وهنري مربوط به منظور استفاده از نتايج حاصل در برنامه‌ريزي‌هاي فرهنگي و هنري و ديگر امور مربوط و نهايتا" بهبود كيفي و كمي امور محوله.

27-برنامه‌ريزي فرهنگي و تبليغي در جهت همكاري بيشتر مردم با دولت و بررسي پيرامون اثرات برنامه‌ها و فعاليت‌هاي دولت در افكار عمومي و ارائه آن به هيأت وزيران.

28-ايجاد زمينه‌هاي گسترش فرهنگ انقلاب اسلامي واشاعه زبان فارسي در كشورهاي مختلف با همكاري وزارت امور خارجه و وزارت فرهنگ و آموزش عالي.

29-تنظيم سياستهاي كلي فرهنگي، هنري، سينمايي كشور و ارائه آنها به مجلس شوراي اسلامي جهت تصويب با رعايت اصل 74 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران.

30-تأسيس و اداره موسسات آموزشي لازم به منظور آموزش افراد مجرب در رشته‌هاي مختلف فرهنگ و هنر، ارشاد و جهانگردي و امور مربوط ديگر بر حسب مورد و با همكاري دستگاه‌هاي ذي‌ربط.

http://www.spokesman.gov.ir/index.php?option=com_content&task=view&id=174&Itemid=76

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم دی ۱۳۸۶ساعت 9:25  توسط اکبر ستاری  | 

بی نظیر بوتو

 
عکس جوانی بینظیر بوتو 
 
فرزندان بی نظیر بوتو 
 
benazirبینظیر- بی نظیر و دخترانش
 
 

21-Jun-53

در خانواده ‌ای سیاستمدار در کراچی به دنیا آمد.

1973

مدرک کارشناسی مطالعات سیاسی را  از دانشگاه هاروارد آمریکا دریافت کرد

1977

به پاکستان بازگشت.

1979

ذوالفقار علی بوتو را به اتهام قتل یکی از همقطارانش در حزب مردم پاکستان اعدام کردند.

 از سال 1977 تا 1984

چندین بار بی نظیر بوتو را دستگیر کردند. بوتو پس از آزادی از آخرین بازداشت به اجبار رهسپار انگلستان شد.

دسامبر1986

به پاکستان بازگشت و استقبال گسترده ای از وی شد.

اول دسامبر 1988

در سی و پنج سالگی به عنوان جوان ترین نخست وزیر پاکستان انتخاب شد و اهدافش را برگرداندن قوانین مدنی به پاکستان و برکناری قاتلین پدرش اعلام کرد.

1990

غلام اسحاق خان، رئیس جمهور وقت او را کنار گذاشت

1993

دو باره نخست وزیر شد

1996  پنجم نوامبر

فاروق لغاری رئیس جمهور وقت پاکستان بوتو را برکنار و مجمع ملی را منحل کرد. این بار آصف علی زارداری همسر و وزیر دارایی بی نظیر بوتو به دریافت رشوه در امضای قراردادهای دولتی متهم شده بود.

1997

بی نظیربوتو درانتخابات شرکت کرد اما برخلاف دو انتخابات قبلی بشدت شکست خورد. در سپتامبر  دولت نوازشریف چهارحساب بانکی متعلق به خانواده بوتو را مسدود کرد.

اکتبر 1999

در ادامه تحولات سیاسی پاکستان پرویز مشرف قدرت را با برکناری نواز شریف در دست گرفت. بی نظیر بوتو نیز بار دیگر به اجبار کشور را ترک کرد و مدت 8 سال در انگلستان و امارات متحده عربی به فعالیتهای سیاسی مشغول شد.

18 اکتبر۲۰۰۷

پس از 8 سال تبعید به کراچی بازگشت

 جدول زندگی بینظیر - بی نظیر
+ نوشته شده در  دوشنبه دهم دی ۱۳۸۶ساعت 8:8  توسط اکبر ستاری  | 

نصرت بيگم

عنوان: نصرت بيگم مادربينظير بوتو و شمس پهلوي
توضيحات: ديدار «نصرت بيگم» مادر ايراني‌الاصل بينظير بوتو با شمس پهلوي

http://www.ir-psri.com/Show.php?Page=ViewPhoto&PhotoID=91&SP=Farsi

ذوالفقار و بگم پدر و مادر بی نظیر

به نقل از مهر نیوز چند لحظه قبل از انفجار

+ نوشته شده در  یکشنبه نهم دی ۱۳۸۶ساعت 13:0  توسط اکبر ستاری  | 

علم ها بايد از هيات هاي مذهبي برداشته شود.

جوادی آملی:علم ها بايد از هيات هاي مذهبي برداشته شود.

http://www.rasanews.com/Negaresh_site/fullstory/?id=25138&Title=%D8%B9%D9%84%D9%85

من هم ۳۰ سال قبل با علم و کتل مخالف بودم ولی حالا این مراسم را واقعا دوست دارم و معتقدم باید از وزن علمها کاسته شود( مثلا با آلومینیم ساخته شود.) تا به ستون مهره های جوانان صدمه ای وارد نیاید و با حذف آنها مخالفم .

+ نوشته شده در  یکشنبه نهم دی ۱۳۸۶ساعت 10:8  توسط اکبر ستاری  | 

آصف‌علي‌زارداري همسر بی نظیر

فاروق لغاري رئيس جمهور وقت پاکستان درپنجم نوامبر 1996، بوتو را برکنار و مجمع ملي را منحل کرد، اين بار آصفعليزارداري وزير دارايي و همسر بينظيربوتو به دريافت رشوه و تطميع در امضاي قراردادهاي دولتي و همچنين آدم ربايي متهم شده بود.

http://ghalamranje.parsiblog.com/363052.htm

ازدواج بی نظیر بوتو با آصف علی زرداری، به اعتقاد مخالفان بوتو، یك ازدواج فرمایشی بود، زیرا او به عنوان یك تاجر می توانست در امور مالی خلاف قانون بی نظیر بوتو به او كمك كند. مخالفان بوتو اصطلاح «آقای ۱۰ سنتی» را برای نامیدن علی زرداری انتخاب كردند.

http://www.khabarnegar.org/article.aspx?id=229

در این حال « آصف زرداری » همسر بی نظیربوتو که در خارج از پاکستان اقامت دارد دولت مشرف را عامل این حمله معرفی کرده است .
http://www.farhangnews.ir/site/Default.aspx?tabid=2&CId=10&NewsId=980

بي نظير بوتو مجددا درسال 1996 از دفتر نخست وزير بيرون رانده شد. مطبوعات و رسانه ها، دولت بوتو را متهم به سو» مديريت و عمدتا اختلاس نمودند. درپنجم نوامبر 1996 رئيس جمهور فاروق، بوتو را برکنار و مجمع ملي را منحل کرد. اين بار مرکز اتهامات متوجه همسر بي نظير ، «آصف علي» بود زيرا بوتو او را وزير سرمايه گذاري (دارايي) نموده و عملا تمامي سرمايه هاي کشور را رسما دراختيار همسرش گذاشته بود که متهم به دريافت رشوه و تطميع در امضاي قراردادهاي دولتي و همچنين آدم ربايي شده است.
گفته مي شود وي اين پولها را در اروپا سرمايه گذاري مي کرده است. افزون براين آصف متهم به قتل يکي از رقباي بينظير بوتو به دست پليس است. عليرغم اينکه به اعتقاد بسياري رفتار سو» همسر بي نظيربوتو باعث برکناري وي گرديد.

http://www.mardomsalari.com/Template1/News.aspx?NID=10405

آصف علی زرداری و بوتو

سوئيس، بوتو و همسرش را به ۶ماه زندان محكوم كرد
گروه بين الملل ـ مقامات سوئيس خانم «بي نظيربوتو» نخست وزير سابق پاكستان و شوهرش «آصف زرداري» را به اتهام اختلاس به شش ماه حبس تعليقي و نفري ۵۰هزار دلارجريمه محكوم كرد. به گزارش خبرگزاري فرانسه، وكيل مدافع متهمان گفت كه مقامات سوئيس در ۳۱جولاي با صدور فرماني خانم بوتو و آقاي زرداري را به ۶ماه حبس تعليقي و جريمه ۵۰هزاردلاري براي هركدام محكوم كردند. اين پرونده درباره اتهامات بوتو مبني بر دريافت ميليونها دلار رشوه ازسوي شركت سوئيسي «اس.جي.اس» درقبال نظارت برواردات پاكستان در دوره دوم نخست وزيري اش از ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۶ است. يك دادگاه پاكستاني در سال ۱۹۹۹ اين زوج را محكوم كرد، ولي ديوان عالي كشور دوسال بعد اين حكم را باطل كرد. اين دادگاه اظهاركرد كه حكم سال ۱۹۹۹ مغرضانه صادرشده است و دستور داد كه ديوان حسابرسي آنها را مجدداً محاكمه كند.
+ نوشته شده در  یکشنبه نهم دی ۱۳۸۶ساعت 9:24  توسط اکبر ستاری  | 

بانوی هنرمند مریم امیرجلالی

بانوی هنرمند مریم امیرجلالی

+ نوشته شده در  یکشنبه نهم دی ۱۳۸۶ساعت 8:41  توسط اکبر ستاری  | 

كتاب "ناردانه، انار"

كتاب "ناردانه، انار" بعنوان دومین اثر مکتوب ((حسين نقدي بادي ))صاحب امتياز و مدير مسوول ماهنامه فرهنگي اجتماعي فاخته دربادرود نطنز ازتوابع استان اصفهان، وارد بازار نشر كتاب شد.
نويسنده در اين كتاب ‪ ۷۰‬صفحه‌اي كه در تيراژ دو هزار نسخه توسط انتشارات دانش حامدون قم‌ به چاپ رسيده، درمورد تاريخچه ی انار در ايران ، اناردرآيين و ملل قديم، جايگاه انار در قرآن و از زبان پيشوايان ، انار در افسانه‌ها و ادب فارسي و خواص انار مطالبي را گردآوري و به رشته ی تحرير درآورده‌است.
همچنين نقدي بادي ، در بخشي از اين كتاب به معرفي بادرود و انار معروف آن " انار نادري"، فرآورده‌هاي آن و وضعيت كشت انار و صادرات اين محصول پرداخته است.
صحفات آخر اين كتاب به تصاويري از انار اين ميوه بهشتي و ياقوت قرمز اختصاص دارد.
هم اكنون يكهزار و ‪ ۵۰۰‬ هكتار از زمينهاي بادرود نطنز به باغات انار اختصاص دارد.
بخش عمده انارتوليدي اين منطقه هر سال به خارج از كشور صادر و بخشي نيز علاوه بر مصرف داخلي بصورت ساير فرآورده‌ها عرضه مي‌شود.
http://kashankhabar.blogfa.com/post-107.aspx

+ نوشته شده در  یکشنبه نهم دی ۱۳۸۶ساعت 7:48  توسط اکبر ستاری  | 

آزادی - 1 - آزادی انتخاب

 • آزادی انتخاب کشور و شهر برای زیستن .
 • آزادی انتخاب نوع مسکن .( ملکی- اجاره ای - ویلایی - آپارتمانی - چادر ....
 • آزادی انتخاب شغل
 • آزادی انتخاب همسر - دوست - شریک و ...
 • آزادی انتخاب رشته ی تحصیلی - دانشگاه
 • آزادی انتخاب مدرسه ی فرزندان
 • آزادی انتخاب وسائل زندگی
 • آزادی انتخاب تفریحات و سرگرمی ها - کانالهای تلویزیون و ...
 • آزادی انتخاب پوشش و لباس و کفش و ...
 • آزادی انتخاب غذا
 • آزادی انتخاب کتاب - مجله - سایت و...
 • آزادی انتخاب انجمن ها و احزاب
 • آزادی انتخاب وکیل - نماینده
 • آزادی انتخاب بین دو حالت شرکت و یا عدم شرکت در انتخابات و در صورت شرکت آزادی انتخاب از بین نامزدها
 • آزادی انتخاب دین - مذهب - آیین - مکتب سیاسی و ..
 • و دهها مورد دیگر

با رعایت احترام به  آزادی  و حقوق دیگران

+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم دی ۱۳۸۶ساعت 9:53  توسط اکبر ستاری  | 

و آزادی...

استقلال

آزادی

جمهوری اسلامی

+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم دی ۱۳۸۶ساعت 8:51  توسط اکبر ستاری  | 

دین و رواداری دینی در آلمان

کشور و مردم

در آلمان دین و دولت از هم جدایند. این جدایی یکی از مهمترین رکنهای دموکراسی است. برپایه آن در مورد هیچ کس نبایستی به دلیل گرایش دینی یا ضد دینی تبعیض روا داشت. هیچ گروهی به دلیل دینی بهره‌ور از حق سیاسی ویژه‌ای نمی‌شود.

آزادی ادیان

قانون اساسی دولت را موظف به رواداری و بی‌طرفی در امور مربوط به دین می‌کند. به شرط احترام به قانون همه‌ی ادیان آزادند و پیروان آنها می‌توانند امور داخلی خود را به میل خویش سامان دهند. در مورد هیچ کس نبایستی به دلیل گرایش دینی یا بی‌دینی‌اش تبعیضی روا داشت. در پهنه‌ی سیاسی کسی یا گروهی به دلیل گرایش دینی‌اش بهره‌ور از حقی ویژه نمی‌شود. قانون دموکراتیک پاسدار این رواداری و بی‌طرفی است.

 

آمار

تقسیم‌بندی آماری جمعیت در آلمان به اعتبار گرایش دینی (اواخر ۲۰۰۴) از این قرار است: پیروان کلیسای کاتولیک ۹۰/۲۵ میلیون برابر با ۴/۳۱درصد کل جمعیت، پیروان مجموعه‌ی کلیساهای پروتستان ۶۳/۲۵ میلیون برابر با ۱/۳۱ درصد، بدون باور دینی ۴/۲۳ میلیون، پیروان اسلام ۳/۳ میلیون، پیروان یهودیت ۲۱۰ هزار تن.

 

حزبهای دینی

دو حزب عمده‌ی آلمان، حزب دموکرات مسیحی (CDU) و حزب سوسیال مسیحی (CSU) در عنوان خود صفتی دینی دارند. با وجود این به قدرت رسیدن آنها به معنای دینی شدن دولت نیست. در آلمان دین و دولت از هم جدایند. این جدایی نتیجه‌ی روندی است که به آن سکولاریزاسیون می‌گویند.

 

سکولاریزاسیون

سکولاریزاسیون به معنای دنیوی شدن یعنی حل مسایل دنیا با عزیمت از خود دنیاست. جدایی دین و دولت یکی از مهمترین رکن‌های دموکراسی است. همزیستی آزاد معتقدان به دینهای مختلف و آنان که اعتقاد دینی ندارند بر مبنای موضع خنثای بی‌طرفانه‌ی دولت در امور دینی میسر می‌شود. در آلمان احزاب دارای گرایش دینی نیز که به قدرت برسند، باید به اصل بی‌طرفی دولت در موضوع‌های اعتقادی احترام بگذارند.

رادیو  آلمان
+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم دی ۱۳۸۶ساعت 8:12  توسط اکبر ستاری  | 

فرهنگ و ارشاد اسلامي

چرا كارهايي ميكنيم كه جوانان ما اينگونه بگويند:

(كاشان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي دارد كه حالا كاملا تبديل شده به تنها نمايندگي مجاز حوزه علميه. همه كاري ميكند جز كار در زمينه فرهنگ وهنر.)

http://tahrirat.blogfa.com/

اين جمله حاكي از يك تساوي جوان گريز است و براي حصول  رضايت اهل فرهنگ و هنر يا حوزه علميه نياز به تغيير و تحول دارد كه نماينده اش جوان پسند باشد يا اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي تا از نمايندگي برون آيد و باب ميل اين جوان هنرمند عزيز كاشاني شود .   

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم دی ۱۳۸۶ساعت 13:29  توسط اکبر ستاری  | 

وسيله امرار معاش ديروز دكور امروز - با تقدیر از آقای محمد ملک آبادی

پدربزرگ هايي كه تا ديروز از چرخ چوبي و ساده اي كه با آن نخ ابريشم و پشم مي تابيدند و لقمه نان حلالي را برسفره داشتند و قناعت را در زندگي روزمره خود معنا مي كردند امروزه در ميان ما نيستند تا ببينند فرزندان شان كه پدران ما باشند چند صباحي حرفه آنان را دنبال اما بعلت كسادي بازاركار و درآمد اندك ، آن را رها كرده و دنبال كسب و روزي پردرآمدتري رفته اند.
بله اين چنين شد كه چرخهاي لاكني ابريشم و چرخهاي نخ ريسي آبا و اجدادي را امروزه تنها دردكوراسيون هاي اتاق هاي پذيرايي مجلل مي توان يافت و از دوران گذشته تنها يادي و خاطره اي است كه در قفس تنگ دكور زنداني شده است .
 به نظر مي رسد جوانان امروزي كه نتيجه هاي پدربزرگ هاي به رحمت خدا رفته هستند توجهي به وسيله چوبي نخ تابي درون دكورمنزل ندارند و يا اصلا فرصت فكركردن به آن را ندارند و نمي خواهند بدانند اين وسيله چوبي روزگاري درآمد خانواري پرجمعيت را مي داده و از اين راه لقمه نان حلالي بر سفره آنان گذاشته مي شده است .
راستي اين وسيله امرار معاش ديروز و دكور امروز توسط كدامين دست هنرمند خلق مي شده است تا بوسه اي بر دستان هنرمند آن بزنيم؟ آيا از آن نسل كسي باقي مانده است ؟ 

براي گرفتن سئوال در يكي از روزهاي ماه مبارك رمضان به يكي از محله هاي قديم و با صفاي كاشان رفتم كوي يكشنبه در محله اي معروف به پشت مشهد نزديكي گذري قديمي مغازه اي كه چرخهاي نخ تابي و ... را به ديوار مغازه آويخته بود و دو پيرمردي كه  درون مغازه در حال گپ زدن بودند ...

 گويا از نگاهم متوجه سئوالم شده باشد ، خيلي آرام  مي گويد ، گه گداري مشترياني از كاشان و اصفهان دارم كه براي دكور اتاقهاي پذيرايي خود مي خرند و از اين راه روزگار مي گذرانم و خدا شكر مي كنم .

  استاد محموداعتقاد دارد روزي رسان خدا است تا الان رسانيده تا فردا هم خدا بزرگ است .

 قناعت تنها واژه اي است كه در دنياي پيشرفته و ماشيني امروز معنا و مفهومي ندارد اما اين واژه را مي توان در وجود اين پيرمرد 82 ساله با صفا كه هنوز هم روزه گرفتن را براي خودش واجب مي داند ديد و احساس كرد چرا كه او تجربه سالهاي قحطي كه تكه  نان سوخته اي را از پشت تنور جمع مي كردند مي خوردند را دارد و بخاطر وفور نعماتي كه كه در روزگارفعلي است شكرگذار خدا است.

 استاد محمود مي گويد قديم ها يك من سنگ شاه (6 كيلو ) پنير 6 ريال بود و يك كيلو و نيم ماست سه تا سناري كه  قديمي ها ميگفتند يك پول دو پول ، در قديم هيچي نبود حتي يك دانه پرتقال هم نمي خوردند .قافله مي رفت مازندران يك دونه نارنج ترش براي رييس كاشان مي آورد تا او در جيب اش بگذارد و مردم بروند  بوكنند  اما حالا نه فقط پرتقال بلكه هر نوع ميوه اي كه بخواهند در هر فصل از سال برايشان فراهم است  بايد خدا را روزي هزاربار شكركنند .
كوي يكشنبه پشت مشهد كاشان  با وجود استاد محمود ها هنوز هم با صفا است و هنوز هم مي توان رگه هايي از سادگي و صفا و صمييت گذشته را با بوي كاهگل هاي ديوارهاي خانه هاي قديمي اش حس كرد و اميدوار به آينده بود چون زندگي در خانه ها و كوچه پس كوچه هاي قديمي اش همچنان ادامه دارد و خواهد داشت .

http://kashankhabar.blogfa.com/post-6.aspx

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم دی ۱۳۸۶ساعت 8:54  توسط اکبر ستاری  | 

مطالب قدیمی‌تر